Těmito slovy uvádí Radek Nováček, spoluzakladatel firmy DIRECT ALPINE, video, ve kterém vypráví o vzniku naší společnosti. Ta letos slaví úspěšných 25 let na trhu.

Zakládali ji dva parťáci Radek Nováček a Jirka Sika, nadšení horolezci, kteří milovali hory, adrenalin a další outdoorové aktivity jako paragliding, MTB nebo telemark.

Naivně si mysleli, že založení firmy jim dá prostor, být tam, kde je to v té době nejvíce bavilo, v horách. Nechtěli chodit každý den do práce a zařadit se k miliónům lidí, kteří ráno vstanou s tím, že večer přijdou z práce a koukají na televizi.

 

Co se přeneslo z lezení do oblečení

Realita však byla jiná. Práce ve firmě je dokonale pohltila. Do hor se nedostali tak často, jak by si přáli. Své praktické zkušenosti získané v horách však začali přetavovat do vyráběného oblečení, které v té době na trhu neviděli. Z lezení dobře věděli, jak důležité je mít na sobě věci, které odolávají těm nejnáročnější podmínkách přírody. Oblečení, které zajistí nejen tepelný komfort, ale také chrání před zraněním při zimních výstupech či skialpinismu.

Co odstartovalo karieru Direct Alpine

Prvním produktem, který úspěšně odstartoval dráhu Directu, byly kostkované kalhoty. Ty vznikly ze zbytků odkoupených látek z Textilany.

Další významnou metou byla výstava SPORT PRAGUE v roce 1999. Zde byl představen první prototyp hardshelové bundy DEVIL ALPINE v černo-bílém provedení. Její límec z vnitřní strany zdobil název SINOR-TEX. Byla to zkratka jmen dvou společníků Sika Nováček. Mimochodem, tato bunda se prodávala až do roku 2021.

Direct Alpine slaví 25 let Skrýt poznámky

Jindra „Hudy“ Hudeček

K výraznému rozvoji společnosti Direct Alpine přispěl příchod legendy českého sportovního lezení a v poslední době i lezení v horách Jindry „Hudy“ Hudečka, který v té době vlastnil největší síť outdoorových prodejen v ČR. Díky tomuto spojení se firma dostala do povědomí více zákazníkům v Česku a mohla expandovat do zahraničí.

Kvalitní outdoorové oblečení splňující skutečné potřeby lidí, pro které jsou hory domovem, si začalo získávat stále více srdce profesionálů z řad horské služby, záchranářů nebo hasičů.

Jindřich "Hudy" Hudeček v oblečení Direct Alpine Skrýt poznámky

Horští vůdci

Filozofie značky založená na osobní zkušenosti horolezců-majitelů společnosti, hraje velkou roli i v dnešním vývoji firmy.  Spolupracujeme s řadou předních sportovců, špičkových horolezců i horských vůdců, kteří testují naše oblečení v praxi při svých cestách. Patří mezi ně i Zdeněk Hák, v horolezecké komunitě známý jako „Háček“, který získal spolu s Márou Holečkem v roce 2018 prestižní ocenění Zlatý Cepín PIOLETS D´OR za prvovýstup na Gasherbrum I (cesta "Satisfaction"). Toto ocenění získali jako vůbec první Češi v historii. A netrvalo dlouho a v roce 2020 si odvezli další zlatý cepín, a to za prvovýstup na Chamlang.

Direct Alpine je rodinná firma

V průběhu celého svého působení si naše společnost stále uchovává svůj rodinný charakter. Nejde o nadnárodní společnost, která vydává miliony na marketing.  Naši dlouhodobou strategií je kvalitní ruční práce. Z 95 % vyrábíme v Evropě a pracujeme s vysoce kvalitními materiály.  I proto v naši kolekci najdete outdoorové oblečení vyrobené z materiálu, který vyvinuli vědci v USA pro potřeby US Army nebo aktuální novinky, péřové látky. Díky tomu splňují naše výrobky i ty nejnáročnější požadavky.

Proč šijeme v Evropě?

Již více než 12 let šijeme v Evropě. Většinu partnerských firem máme v České republice a na Slovensku. Důvodem není jen úroveň kvality a flexibilita, se kterou můžeme reagovat na náročné požadavky zákazníka, ale i vědomí, že naší činností dáváme práci našim lidem i přátelům z pod Tater.

Budoucnost Direct Alpine

A kam směřuje Direct Alpine dalších minimálně dalších 25 let?

Tady je vize jednatele společnost Jirky Doubravy: „Chceme dál tvořit vysoce kvalitní a funkční outdoorové oblečení, plnící veškeré požadavky profesionálů. Čím dál víc si uvědomujeme potřebu naše oblečení vytvářet tak, abychom co nejvíce chránili životní prostředí pro další generace. Proto zařazujeme do naší produkce udržitelné produkty jako je Horn nebo Zero. V neposlední řadě chceme ověřenou kvalitu profesionálů nabídnout i lidem, kteří hory milují stejně jako my, ale nemají za cíl vylézt na nejvyšší hory světa. Mohou si však užít stejný komfort i kvalitu oblečení, jako ti nejlepší, kteří nejvyšší hory dobývají.

Co jste o Direct Alpine nevěděli:

  1. 100 % našeho vedení jsou aktivní sportovci – lezci, běžci, paraglidisté.
  2.  Jednatel naší společnosti Jirka spolu s jejím zakladatelem vylezli v r. 2008 na nejvyšší horu Ameriky – Denali. Jirka stále uskutečňuje výstupy jak v daleké cizině, tak i v blízkých Tatrách a Alpách, během kterých testuje naše oblečení.
  3. Používáme značkové materiály od firem světových jmen – Polartec, Pertex, Gelanots, Climashield, YKK.
  4. Velmi oblíbený materiál v naší kolekci Polartec Alpha byl původně vyvinut pro americkou armádu. Direct jej dováží právě z USA.
  5. Příprava jedné kolekce nám zabere dva roky, tzn., že musíme být jasnovidci z pohledu barev a stylů, jaké mohou být za dva roky in.
  6. Zakladatelem značky byli dva kamarádi. Víte kdo, když se řekne SINOR TEX?
  7.  Cyclone – nejlehčí 3-vrstvá hardshelová bunda v kolekci vážící zhruba 200 g.
  8.  Zero – naše nejlehčí bunda proti větru váží 100 g.
  9.  Nejstarší kalhoty, které jsme zákazníkovi opravovali byly vyrobené před 15 lety. Týkalo se to jen vadného zipu.
  10.  Speciální zakázka největšího rozsahu v Direct Alpine, která kdy byla vyvinuta a vyrobena, byla zakázka od MGG.