Osobní preference

Někdo chce hlavně šlapat do kopce a sjezd pro něj není až tak důležitý? Takový člověk by měl zalovit v kategorii skialpinismus light. Sem náleží boty, které jsou lehoučké a zároveň docela tuhé, protože lehkost dělají hlavně ušlechtilé materiály – karbon, fiberglass a různé kompozity Grilamidu a Pebaxu, které jsou vyztuženy právě karbonem nebo skelnými vlákny. Extrémně lehké boty, určené hlavně pro závodící skialpinisty nabízí třída RACE. Pozor, tyhle boty jsou sice ultralight, ale za to se platí daň v podobě sníženého pohodlí.

Ten, komu záleží na povedeném sjezdu a nechce tahat nahoru těžké boty, zaloví v kategorii skitouring, kde je poměr kvalita sjezdu versus lehkost bot 50:50.

Lyžaři, kteří si zakládají na vytříbené technice a dokonalém přenosu pohybů z boty na lyži budou vybírat z třídy freetouring / freeride.

Alfa a omega je šířka chodidla

Když jste si ujasnili, na co chcete boty používat, zbývá hledat co nejpohodlnější boty. Základem je najít lyžáky, které nebudou ani moc široké, ani úzké. U bot najdete parametr, tzv. LAST WIDTH. Je to největší šířka chodidla při referenční velikosti (obvykle 26,5).

U jednotlivých bot se šířka udává s přesností na 0,5 cm, můžete se tedy setkat třeba s hodnotou 103,5 mm.

Nejužší boty mají šířku chodidla 94/95 mm, nejširší TLT X s přívlastkem Wide dokonce 107 mm

Za úzké boty považujeme ty, které mají last width do 99 mm včetně. Střední šířka je od 99,5 do 102. Široké jsou boty od 102,5 mm a více.

Změření chodidel dobře napoví

Když navštívíte specializovanou lyžařskou prodejnu, změří vám přesně délku a šířku nohy, případně použijí skener nohou. Platí empirické pravidlo: 1 cm délky odpovídá 2 mm šířky.

Jednoduchý příklad: změřená délka chodidla 28,5 cm, změřená šířka chodila 105 mm. Uvažované lyžáky mají při referenční velikosti 26,5 udávanou šířku 102 mm. Když přepočteme šířku vzhledem k referenční velikosti vyjde nám last width = 105 – (2cm x 2mm) = 101 mm. Z toho vyplývá, že noha má šířku 101 mm a v botách se šířky 102 mm je 1 mm rezerva, což je fajn.

Velikost – délka boty

Boty zkoušejte raději v odpoledních a podvečerních hodinách, když je noha trošku objemnější než ráno a odpoledne. Vždy zkoušejte s nazutými podkolenkami a obě nohy. Boty by měly na délku být takříkajíc akorát – ani velké, ani tlačit. Rozhodně je fajn pořídit si anatomickou vložku s podporou klenby, která délku chodidla díky vyklenutí jemně “zkrátí”.  Dá se kalkulovat, že vnitřní botička se mikropohyby jemně vymačká a mírně zvětší vnitřní objem.

Bootfitting ano, ale má svoje limity

Když si prohlédnete videa o bootfittingu, dozvíte se, že u lehkých skialpových bot je díky menšímu množství materiálu a složitější konstrukci tvarování skeletu omezené, v některých pasážích dokonce nemožné. Pozor ještě na jednoduchý fakt – bootfittingem je možné boty lokálně zvětšit, ale rozhodně ne zmenšit.

 

 

 

 

 

Tuhost lyžáků

Pohodlí je úplný základ, pojďme k jízdním vlastnostem. Opět je výrazně definují materiály. Karbon, fiberglass a jejich kompozity předurčují skialpové boty ke sportovnímu stylu jízdy a to díky vysoké tuhosti. Ta je popsána veličinou FLEX INDEX, která ale není normovaná a vzájemné porovnání mezi značkami hodně pokulhává. Poměrně spolehlivě rozliší jednotlivé modely v rámci jedné značky. Zato flex 100 u Tecnicy může být úplně jiný než u bot Scott atp.

Některé značky flex index neuvádí, používají slovní stupnici ve stylu: soft – medium – stiff – very stiff.

Skialpinisté si (na rozdíl od sjezdařů, které vozí lanovka) musí uvědomit, že vyšší tuhost je vykoupena vyšší hmotností, kterou potáhnete do kopce.

Náklek komínu

Úhel sklonu komínu, který citelně ovlivňuje jak se nám bude zatáčet. Je to hodně individuální záležitost, která výrazně ovlivňuje kvalitu sjezdu. Ne nadarmo se u mnoha bot objevuje možnost nastavení nákleku alespoň na dvě polohy, případně se k botám dodává plastový spoiler, který se umístí mezi zadní horní okraj skeletu avnitřní botičku a tím se zvětší náklek a usnadní zatáčení.

Do úhlu 14 stupňů jde o menší náklek, nad 15° jde o náklek výrazný.

Rozsah kloubu komínu rozhoduje o pohodlí výstupu

 Čas výstupu je třeba 3-5 x delší než sjezd. Cítit se při něm pohodlně je důležité a tisíce kroků mohou u nevhodných bot způsobit otlaky nebo odřeniny. Právě př stoupání má neblahý vliv, když jsou boty o něco větší. Horní přezky jsou uvolněné a proto musí pata výborně sedět. Když je kolem ní víc místa, bude se v botě pohybovat a bolesti kolem achilovky? To nechceš.

Připomínám jen, jak zabránit puchýřům, pamatujte si: Není tření – není puchýř. Ostatně článek o ošetřování puchýřů stojí za přečtení.

60°+ slibuje pohodlnou chůzi

Tento úhel označuje rozsah pohyblivosti komínu, od mezní polohy vpředu nad špičkou po zaklonění boty. Leště před 15 lety byla šedesátka známkou extratřídy, dnes je u lehčích bot pro skialpinismus téměř standardem. Největší rozsah mají speciální závodní boty, ale řada turistických skialpových lyžáků se pyšní úhlem 70°až 80°.

Ovládání přezek

Naladit si utažení bot přesně podle potřeby při výstupu i sjezdu je žádoucí. Lehké boty mají většinou dva ovládací prvky – jeden dole na skeletu a druhý pro stahování komínu.

Pro ukotvení paty je výborná přezka, která utahuje pásek od vnitřního kotníku k vnějšímu a tlačí patu tam, kam patří. Tato přeska ale znamená také přírůstek na váze bot.

Jemné nastavení stažení komínu dovolují přezky, které mají díky popruhu se suchým zipem možnost nastavení libovolné polohy háčku přezky. Povolená přezka je pak poloha walk a jejím zapnutím jste v módu ski.

U komínu bot pro skitouring se také setkáte s pákovým mechanismem místo klasických přezek. Ten je možné nastavit tak, aby se jedním pohybem páky nebo přezky změnil režim ski na walk a naopak. Používá se hlavně u závodního skialpu.

Foto: Majesty Skis Skrýt poznámky

Nazouvání a vyzouvání

Zdánlivá maličkost omezená na krátký čas před a po túře. Když jde vyzouvání ztuha, je potřeba objevit ten správný grif.

Konfigurátor Skitour.Guru vám pomůže

Nástrojem, který vám usnadní výběr bot, je Konfigurátor skialpového setu od Skitour.Guru. Zadáte svoje priority a tělesné proporce a konfigurátor vás nasměruje k počtu bot, z něhož už se dá vybírat, Jen bot pro skialpy a freetouring je skoro 200 od 15 značek. Zadejte do vyhledávače konfigurator.ski­tourguru.com a můžete začít s výběrem.

Klikni na konfigurátor! Skrýt poznámky