Odlamovacím nožem

  1. Pás si nastavte přesně na délku lyží. Většinou bývá na špičce ocelová hrazdička nebo lanko a na patě plastový pásek se sponou, nastavitelnou podle délky pásu.
  2. Připravte si nástroj, buď je to nůž přibalený k setu, nebo jednoduše použijte odlamovací nůž, vysuňte si 3-4 dílky.
  3. Než začnete řezat finální tvar lyže, vyzkoušejte si řez nanečisto. K tomu je potřeba, aby byl pás o dost širší než lyže a byl tedy dostatek pásu na testovací řez. Jde o to, najít si optimální pozici nože vůči pásu tak, aby vznikl hladký řez, a zároveň jste měli řezání plně pod kontrolou.

4. Po testovacím řezu nalepte pás na lyži tak, aby byla podélná osa pásu shodná s osou lyže. V ideálním případě bude o 2 mm (šířka hrany) mimo osu.

5. Pečlivě přilepíme a postavíme lyži na patku.

6. Začneme ořezávat směrem od špičky dolů, vodítkem nože je hrana lyže.

7. Po oříznutí zkontrolujeme, zda je ořez přesný a případné nedostatky opatrně zahladíme. Ostrý nůž je nutností.

8. Vezmeme oříznutý zbytek pásu a lepící stranou přetáhněte okraj pásu (viz. obr.) podobně jako byste chtěli hadrou otřít hranu stolu. Na lepivý zbytek se nalepí přebytečné chloupky a ořez zůstane čistý.  

9. Zbývá druhá hrana. Pás odlepte a nalepte znovu podle oříznuté strany. Ta by měla být po celé délce o dvě šířky hran přesazená (viz obrázek).

10. Ořízněte druhou stranu stejně jako tu první a je to hotové. Na každé straně by měl být pás hned vedle hrany.

11. Nezapomeňte očistit i druhý řez od otřepů – viz bod 8. 

 

Speciálním přípravkem Pomoca

  1. Na rozdíl od řezání odlamovacím nožem nalepte pás na lyži co možná nejsouměrněji, podélné osy pásu a lyže se překrývají.
  2. Vezměte důmyslný přípravek od značky Pomoca (dodává ho ke svým pásům) a přiložte ho pravoúhlým vodítkem – jednou stranou na bok hrany, druhou stranou na skluznici.

3. Mezi skluznici a lepicí vrstvu pásu zatlačte naváděcí nálitek. Jeho funkcí je navádět pás na nůž pod optimálním úhlem. Díky tomu, že nůž je v přípravku přesazen o 2 mm vůči hraně lyže, dojde automaticky k ořezu pásu 2 mm od hrany, přesně tak jak to potřebujeme.

4. Poté přípravek uchopíme a táhneme jej od jednoho okraje lyže na druhý. Přípravek tlačte pomocí madla tak, aby vingl stále přesně doléhal na hranu i skluznici a nůž byl kolmo vůči řezanému pásu.  

5. Totéž zopakujeme na druhé straně pásu a je hotovo.

6. Nezapomeneme očistit chloupky lepicí stranou zbytku pásu, stejně jako v bodě 8. u ořezu nožem.

Přípravek Pomoca má dva nože i dvě madla, takže ho může používat pravák i levák a řezat směrem k tělu (přitahovat k sobě) i od těla (tlačit od sebe) což je zřejmé z obrázků. Ořez chytrým přípravkem zabere asi třetinu času oproti ořezávání odlamovacím nožem.

Hodně štěstí při přípravě pásů a pamatujte na zlaté pravidlo - dvakrát měř, jednou řež!

Je z čeho vybírat:

144 stoupacích pásů, 19 značek - přehled na sezónu 2017-18