Komerčný turizmus tam už celkom dosť prekvitá hlavne v lete práve na tie najznámejšie turistické atrakcie. My sme sa vybrali spoznávať časť tejto krajiny práve z pohľadu skialpinistu, a aj preto sme si vybrali skoro jarný termín – prvú polovicu mája. Netušiac však, že práve túto sezónu narazíme na problém so snehom v tejto takmer arktickej krajine už v takom skorom dátume. Podľa miestnych údajne bola táto zima najslabšia na sneh za posledných 100 rokov a okrem toho sme mali ešte aj „šťastie“ že sme vychytali v prvých dňoch nášho tripu extrémne horúčavy (15-20 °C), na túto krajinu netypické. A tak vam priblížim v nasledujúcich fotoreportoch naše putovanie.

Skica našej precestovanej trasy Islandom, s vyznačenými kopcami, ktoré sme dali na skialpoch.

Zbaliť 6 ľudí do auta na 10 dní so skialpovou výstrojov je pekné umenie. Podarilo sa a tak vyrážame na našu skialpovú a poznávaciu výpravu od juhu Islandu, cez západné pobrežie na severné fjordy do Akureyri a Olafsjorduru.

Našim prvým skialpovým cieľom je Skessuhorn 967 m, nazývaní miestnymi aj „islandský Matterhorn“ alebo malý Matterhorn. Je v oblasti Borgarnesfjordu, čo je len 70 km severne od Raykjaviku.

Naša trasa výstupu aj zostupu viedla SV stenou, v hornej časti (bodkovane) pre zlé snehové podmienky sme museli zvoliť zostup na mačkách, ale aspoň tie ďalšie 2/3 steny sme si užili na lyžiach.

Autom sme sa presnunuli po ceste 507 na malú farmu v oblasti Mofellsstaoavegur, odkiaľ nás čakalo cca 3 km pešieho suchého presunu k snehu pod kopec. Nečakajte tu žiadny turistický chodník, žiadne značenie, proste idete kade to pustí.  025024

V tomto období je tu slnko do cca 22 hodiny, takže sa nikam nemusíme ponáhľať a môžeme si dopriať relax a piknik už počas nástupu pod kopec, zvlášť v takomto počasí, ktoré nám prialo v tento deň – celý deň slnko a bezvetrie. Na otázku u miestneho farmára, či je takéto počasie normálne na Islande, sme dostali odpoveď, že na Islande nie je nič normálne. 

Po dlhom pešom presune a chvíľke šlapania na pásoch, sme v nástupe do SV steny a Marek prezúva do mačiek. Pre extrémne teplo a omnoho menej snehu na toto ročné obdobie nás čakalo v hornej časti viac lezeckých úsekov.  Iva pri preliezaní jedného z nich. Foto Vojtěch Dvořák

Iva po prelezení jedného z ťažších miest. Foto Vojtech Dvořak

Iva finišuje pod vrcholom. Foto Vojtech Dvořak

Naše vrcholové družstvo: (z ľava) Iva Sikulová, Marek Sikula, Vojtech Dvořák

Začíname zostup z vrcholu, bohužiaľ pre zlé snehové podmienky najprv na mačkách, lyže až o cca 100 m. Foto Vojtech Dvořák

Marek pri zliezaní vrchnej časti steny

Konečne lyžiarsky úsek – krásny 45° svah, len ten sneh trošku moc nahnitý. 

Napriek ťažkému, mokrému snehu to drží dobre a oblúky si na naše prekvapenie vychutnávame. Marek v dolnej časti svahu.

Záverečná radosť po skialpovom výkone, Iva s Vojtom – „give mi five“ . Foto Vojtech Dvořák

Ešte v ten večer po ceste do Akureyri sa zastavujeme na krásnom mieste s termálnym hot pool, v našom znení „hot púliku“ pri týchto dych berúcich vodopádoch s názvom Reykjafoss.

Na záver dňa parádne zahriatie v hot púliku Fosslaug pri cca 40 °C.

3D animácia trasy.

Video z túry na Skessuhorn - „islandský Matterhorn“ 

Viac foto nájdete na stránke http://ivafilova.weebly.com/iceland.html