Kombinace lyží Wayback nebo dámských Talkback s vázáním Alpinist tvoří lehký set. Alpinist se dodává ve verzi s brzdičkami nebo bez.

Alpinist na lyžích K2 Wayback 88 Skrýt poznámky

 

Kingpin má ve špičce tři pružiny, Alpinist jedinou. Aretace je klasická pro pastičkovou špičku, zvednete páčku nahoru a špička je zamčená. Nástup do špičky není ani složitý, ale ani úplně hladky. Vymezení polohy boty naznačuje mírně vystouplý bílý plastový blok, škoda, že nefunguje jako zarážka špičky boty.

Zajímavé je použití karbonu v těle špičky, nejen pro snížení hmotnosti, ale i zvýšení pevnosti a také pro schopnost karbonu pohlcovat vibrace.   

Špička Marker Alpinist Skrýt poznámky

Před výstupem se musí zatlačením drátu vpřed zaaretovat brzda. Mechanismus působí subtilně, myslím, že první sezóna prověří odolnost aretace brzdy. Před sjezdem zatáhnete za šňůrku s plastovým držátkem směrem k patce lyže a brzdy vyskočí do polohy sjezd.

Brzdy se dodávají k oběna verzím devítce i dvanáctce a jsou odnímatelné. Vázání s brzdami váží 670 g / pár, bez brzd 490 g. 

Aretovaná brzda pro režim výstupu. Po zatažení za černou šňůrku se brzda uvolní do sjezdové polohy. Skrýt poznámky

První poloha patky je v rovině. Pro režim výstupu stačí sklopit podpěrku nad piny patky. To se zvládne talířkem hole. První poloha zvedne patku vůči špičce o 5 stupňů.

Když chceme použít vyšší opěrku, musíme pootočit rukou patku o 180 podpěrka se zapře o plastový nálitek.  Dosáhneme zvednutí patky vůči špičce o 9 stupňů.Tahle změna přepínání mezi polohami je ovšem slabinou vázání. Patka se dá otočit pouze rukou. Když už nemáte ohebný hřbet a nezvládnete v přičuopnutí otočit patkou (nejde to úplně lehce), musíte na tuhle akci vypnout lyže z vázání. Ve hře je ještě možnost jednoduše holí sklopit pětistupňovou opěrku na inserty a vystačit si pouze s ní. Nebo při aretaci brzdy rovnou otočit patku a volit mezi rovinou (0 stupňů) a horní podpěrkou s devíti stupni. Ovládání holí jde snadno.

Vypínací síla se nastavuje svislým šroubem s hlavou Torx 15 a předozadní posuv v rozsahu 15 mm pomocí křížového šroubováku. Varianta Alpinist 12 nabízí rozsah vypínacích sil 6-12 DIN a Alpinist 9 vypíná v intervalu 4-9 DIN. Volitelná je i tuhost insertů na patce, které jsou spojeny do jednoho kusu ve tvaru "U". Inserty jsou vyměnitelné, Alpinist 12 koupíte s nejtužší ze tří variant (méně tuhý / tužší / nejtužší) a Alpinist 9 má namontovaný středně tuhé inserty. Zhruba za 200 Kč si můžete dokoupit jiný insert, který vám bude lépe vyhovovat.

Na patce vlevo vidíte šroub pro nastavení vypínací síly. Skrýt poznámky

Marker Alpinist se dodává ve třech barvách - titanium, červená a modrá 

Užitečné odkazy:

Skialpinistické vázání Marker na sezonu 18-19

130 vázání pro skitouring, skialpinismus, freetouring a freeride na sezónu 2018-19

Vizuální shrnutí na konec: