Spisovný český výraz pro helmu je přilba, přesto je výraz helma používanější. Možná je to tím, že anglicky se řekne helmet, německy Helm.
Proč má smysl nosit přilbu na skialpech...
- Na tvrdém nebo zledovatělém sněhu je pád stejně nebezpečný jako na sjezdovce.
- Pád na skialpové túře je vždy do neupraveného terénu, kde mohou číhat zmrazky, kameny.
- Na túrách se pohybujeme v exponovaném terénu. Pád hrozí nejen na lyžích, ale i při výstupu s cepínem a mačkami.
- Helma může zachránit hlavu při pádu do trhliny.
- Sjezdová linie může vést mezi skalami.
- Při pohodovém sjezdu může být ve sněhu skrytý "žralok" - kámen, na který najedete a nečekáte to...
- Hlava je nejzranitelnější část těla...
- Současné helmy jsou velmi lehké a dobře odvětrané, takže nezpůsobují ztrátu komfortu.
Používejte jen přilby certifikované pro lyžování a lezení
Ideální bezpečná přilba pro skialpinismus splňuje současně standardy bezpečnosti jak pro lyžování (podle normy EN 1077) tak pro horolezectví (EN 12492). Některé přilby a je jich stále víc, mají certifikát i pro jiné aktivity, třeba cyklistiku, vodácké sporty nebo canyoning. Pro skialpinismus a skitouring přichází v úvahu jen helmy určené pro lyžování a horolezectví.
Horolezecké přilby
Přilby musí splňovat evropskou normu EN 12492. Norma stanovuje, jaké zatížení musí helma vydržet. Předepsaná odolnost se provádí v certifikované zkušebně. Pokud má přilba i certifikaci mezinárodní horolezecké asociace UIAA, splňuje ještě o něco přísnější kritéria a visačku UIAA můžete považovat jako bonus. Vše je názorně na videu od značky Petzl.
Lyžařské helmy
Bezpečnostní standardy pro lyžařskou přilbu definuje norma EN 1077. Pro účely skialpu a skitouringu stačí, aby helma splňovala třídu B. Áčko je určené hlavně pro závodníky a na rozdíl od „B“ musí zajišťovat ochranu uší.
Co se očekává od skialpové helmy...
Když "sečtete schopnosti" horolezecké a lyžařské přilby, vyjde vám souhrn ochrany správně certifikované helmy pro skialpinismus.
Horolezecká helma
- ztlumit náraz shora
- ztlumit náraz z boku, zepředu i zezadu
- odolnost proti proražení
Lyžařská helma
- schopnost přilby absorbovat nárazy.
- odolnost proti proražení
- odolnost proti proražení ostrým předmětem
- schopnost popruhů udržet helmu bezpečně umístěnou na hlavě
Metoda obou testů je to zřejmá z obrázků výše...
Helma na závody
Pokud vyrazíte na nějaký hobby závod, pořadatel obvykle vyžaduje jakoukoli přilbu bez bližší specifikace. Když chcete závodit na nějakém „opravdovém“ závodě, počítejte s tím, že se pořadatel bude řídit mezinárodně platnými pravidly ISMF (International Ski Mountaineering Federation).
Certifikace ISMF?
ISMF je mezinárodní skialpinistická federace, která vznikla v roce 2008 osamostatněním z mez. horolezecké asociace UIAA, která ji do té doby zastřešovala. Pokud jde o helmy, tak žádný standard ISMF pro helmy neexistuje. Na závodech ISMF budete připuštěni na start s přilbou, která splňuje současně horolezeckou a lyžařskou normu (EN 12492 & EN 1077). Proto najdete v přehledu přileb „rychlý filtr“ pro helmy, které splňují obě normy.
Jakou helmu na hlavu?
Ideální jsou samozřejmě přilby s certifikátem pro horolezectví a skialpinismus. Je však dobré si uvědomit, že oba mají schopnost absorbovat nárazy a zabránit proražení tupým i ostrým předmětem. To, že některé helmy nemají oba certifikáty, může být způsobeno tím, že firmy nechtějí platit poplatky za testování a s tím spojenou byrokracií.
V přehledu přileb na trhu proto najdete i spoustu helem pouze s horolezeckou certifikací. Když spadnete v lezeckém terénu, spolehlivě vás ochrání a když spadnete během sjezdu na lyžích? Troufnu si tvrdit, že v 99,9% případů také.
Proč jen horolezeckou ano a jen lyžařskou ne?
Hlavním faktorem je odvětrání. Zatímco horolezecké helmy mají větrají skvěle (primární použití v létě), tak u lyžařských je to zcela naopak (pasivní větrání). Jedna z funkcí je chránit hlavu před chladem. Proto mají polstrování přes celou hlavu, zatímco horopřilby jen minimalistické. S tím souvisí i hmotnost. Horopřilby váží citelně méně než lyžařské. Jediné nebezpečí, které hrozí v horolezecké přilbě oproti té lyžařské je vniknutí ostrého předmětu do helmy některým z bočních větracích otvorů. Tyto otvory jsou ovšem konstruovány tak, aby tomu zamezily (kvůli padajícím kamenům). Můj osobní názor – klidně lyžujte v horohelmě, rozhodnutí je na každém z vás.
Z výše uvedených důvodů v přehledu nenajdete helmy jen s lyžařskou certifikací. Čistě horolezecké tam nejsou všechny (cca 2/3), převažují ty s konstrukcí in-mold.
O konstrukci a materiálech v dalším článku.
Užitečné odkazy: