Firecrest s objemem 28 nebo 38 litrů?
První kardinální otázka. Pro mě je jasná odpověď 38L, protože batoh budu nosit často na ledovcové túry a ty jsou na prostor v batohu náročnější, protože se nosí víc výbavy. V létě chodím do hor s dětmi a to se pak hodí každý litr na oblečení, když se oteplí a svačiny taky nejsou miniaturní.
Kdo patří mezi zaryté minimalisty, zvolí zřejmě 28 L a když má v souladu s touto filozofií i malý objem věcí, proč ne…
Delší nebo kratší záda?
Blue Ice vyrábí batohy s dvěma velikostmi zádového systému. Konkrétně Firecrest se prodává se zády S/M a M/L. Na stránkách Blue Ice je k tomu infografika. Já měřím 176 m a zkoušel jsem s obě délky. Můžu mít kratší I delší záda, nakonec mi lépe padne ta kratší S/M.
Fantasticky nízká hmotnost
Firecrest 38 váží 980 g. To je hmotnost, která je prostě nadstandardně nízká, přestože je batoh vybavený všemi potřebnými funkcionalitami pro skialp a jeho uživatelský komfort je na vysoké úrovni.
Jednoduchý koncept vnitřní komory
V jednoduchosti je krása. Batoh Firecrest má jedinou komoru, ale s dvěma přístupy, klasicky shora přes 30 cm dlouhý vodotěsný zip z boku. Zip má dva jezdce, což usnadňuje cestu k vyndání potřebné věci nachystané na pravém boku, třeba nepromokavé bundy, haršajsen nebo lékárničky.
Odolný materiál
Batoh Firecrest je vyrobený z mechanicky odolného materiálu Nylon 6.6. Ten má vysokou pevnost a odolnost proti oděru 210 deniérů je špičková. Výbornou odolnost má i jemná a pružná látka na polstrování zad, popruhů a velkých kapes na vnější části, na hrudníku. Po 10 túrách s plným batohem nepozoruji žádné žmolky ani jakékoli náznaky opotřebení.
Měkkost jemně tkaných popruhů má blahodárný vliv na manipulaci, jinými slovy na jejich povolování i utahování.
Zádový systém bez nadměrného polstrování je OK!
Přestože zadní panel batohu je minimalistický a proto lehký, může opticky působit nepohodlně. Opak je pravdou. Když si nesbalíte něco s ostrou hranou do zad, budete v pohodě. Povrch zad batohu se krásně přizpůsobí podle tvaru těla. Na povrchu je elastický a rychleschnoucí materiál, takže záda po sundání báglu vysychají krátce. I když jsem měl narvaný batoh a měl připnuté dvoje lyže, záda netlačila.
Ramenní popruhy
Nahoře jsou široké 6 cm a jsou ze stejného materiálu jako záda. Šířka popruhů i jejich polstrování jsou povedeně vyladěné s jejich tuhostí, takže ani při plně naloženém báglu se nezařezávají do ramen. Horní balanční popruh slouží k vyladění pozice podle výšky uživatele.
Kapsy na popruzích
Jsou pro tento batoh typickým poznávacím znamením, protože jsou nadprůměrně velké a proto velmi praktické. Na pravé straně je elastická kapsa na lávev do objemu 0,5 L. Ale vejde se do ní i něco jiného. Já používám camelback a tak v ní nosím krém proti slunci a sluneční brýle. Dá se stáhnou gumičkou a tak se nebojím, že něco vytrousím. Na levém popruhu bydlí háček na uchycení lyží a pod ním je prostorná a pružná kapsa na zip. Já v ní nosím GPSku.
Bederní a hrudní pás
Přestože není nijak robustní i při plném batohu perfektně drží a neobtěžuje. Skvěle vyřešená je spona, která jednak spolehlivě drží a jednak je svým tvarem imunní proti poškození, třeba šlápnutí botou.
Stejnou přezku, jen v menším provedení má I hrudní pás, která nabízí 3 různé polohy, volitelné prostřednictvím přesunu háčků.
Kapsa na lopatu a sondu
Zajímavě řešený je prostor na lopatu a sondu. Je to vak o něco větší než list lopaty, který má suchý zip jako uzávěr. Díky dvěma popruhům jde bleskově otevřít. Na foch pro lopatu navazuje tunel, do kterého se vejde sonda I topůrko lopaty. Tento “safety box” je připnutý k batohu na 3 háčky a na letní provoz se dá snadno vyjmout.
Hák na nošení lyží
Francouzi mají rádi diagonální nošení lyží. Proto je na ramenním popruhu připravený hák na fixaci páru lyží mezi špičkou vázání a špičkou lyže. Lyže k sobě se nejprve prostrčí očkem na boku batohu a následně uchytí háčkem přes pružný popruh. Ten se dá na letní sezónu snadno vyjmout.
Místo na mačky
Ikonickým produktem Blue Ice jsou mačky Harfang. Dají se sbalit do malého balíčku průměru 13 cm a krásně se vejdou do kapsy na boku. Já tuhle kapsu využíval i na teplé rukavice nebo tenkou vestu, abych je měl po ruce.
Víko s dvěma futrály a kšiltem
Víko vypadá na první pohled malé. Na druhý pohled vyjde najevo, že díky střihu vypouklý tvar má docela solidní objem. Vnitřní víko používám na taštičku s doklady, hedvábnou minivložku do spacáku pro nocování na chatě a pláštěnku na batoh.
V horním víku, které je větší, nosím lyžařské i sluneční brýle, ochranný krém proti slunci, mapu a další drobnosti.
Lano pod víkem na polici
Ne nezbláznil jsem se, tenhle batoh má fakt poličku. Díky střihu horní části hlavní komory se na plném batohu opravdu vytvoří plošinka, která je ideální na uložení lana. Víko s pevným kšiltem má očko na stahovací popruh a po zapnutí zajistí, že lano nevypadne. Okraje smotané panenky lana se uchytí bočními řemínky a batoh stále tvoří kompaktní celek.
Úchyty na cepíny
Připnutí cepínu je minimalistické a 100% účinné. Topůrko cepínu se provleče pod gumičkovou sponku a některým z odlehčovacích otvorů se provleče kovový bazmek na gumičce. Předtím se hrot ještě zasune pod látku uprostřed batohu – viz foto, na kterém je to jasně vidět.
Jednoduché spony
Veškeré popruhy jsou na jedné straně festovně přišité k batohu a na druhé straně jsou opatřené háčkem, který lze i rukavicích snadno posunout na požadovanou délku a zaháknout do poutka. Popruhy mají šířku 1 cm, což bohatě stačí a jsou velejemné, což ulehčuje manipulaci.
Boční popruhy na lyže i komprimaci
Poslouží na připnutí čehokoli nebo zmenšení objemu, když není v batohu moc věcí. Kdo nemá v lásce diagonální uchycení lyží, na které je batoh připravený, může si připnout lyže na bok, právě díky popruhům, které jsou na jedné straně snadno rozepinatelné.
Síťka na helmu
Helma uvnitř batohu se nenosí a standardem je síťka, do které se helma připne z vnější strany batohu. Někdy se dodává s helmou, někdy je součástí batohu a někdy se dá dokoupit jako příslušenství. To je případ báglu Crest 38, na který pasuje pružná síťka Helmet Holder s robustním lemem. Háčky v rozích připnete za popruhy a očka na bocích batohu.
Blue Ice sází na udržitelnost
Značka s přídomkem “Born in Chamonix” razí zelenou cestu. Je členem uskupení 1% for the planeta tak není divu, že batoh Firecrest je výrobek s visačkou Bluesign, garantující ekologický způsob výroby.
Francouzská firma Blue Ice vyrábí lehké a nekompromisně funkční vybavení pro horolezce i skialpinisty: Kromě lehkých batohů dodává mačky, cepíny, sedáky a šrouby do ledu.