Hummingbird znamená kolibřík

Tohle jméno ho díky nízké váze vystihuje, ale nejde rozhodně o co nejnižší váhu na úkor kvality. Právě naopak, je to plnohodnotný cepín, který se dá použít nejen ve firnu, ale ve vodním ledu. Vyrábí se ve dvou délkách 45 a 50 cm, ten kratší váží 200 gramů. Pokud není úplně nejlehčí na trhu, rozhodně patří mezi nejlehčí.

Výrobcem je firma Blue Ice, která sídlí v údolí Chamonix a pokud to nevíte, tak se zaměřuje na superlehké vybavení. Pro skialp se hodí krom cepínu i lehký sedák (o tom zanedlouho) a batohy.

Cepín Hummingbird splňuje normu „B“

B v kroužku znamená basic, což je označení turistický cepín, nikoli lezecký. Je to výborný nástroj pro několik lezeckých kroků, třeba při překonávání trhliny, ale rozhodně není určený pro zlézání ledopádů. Hodí se především pro stoupání po firnových svazích a spoleh na něj bude při použití rychlého štandu – zaraženého cepínu s Abalakovovou smyčkou i při sněhové kotvě v případě vyprošťování z trhliny.

Hlavice cepínu z titanu

Titan je lehký a pevný kov, proto se používá v leteckém průmyslu. Zobák a lopatka jsou z vybroušeného plátu titanu, který je maximálně odlehčený otvory. Tuhost má zobák výbornou, I když je subtilní, po zaseknutí jsem nepociťoval jiné vibrace do ruky, než nepatrné. Podobně je to s lopatkou. Je ostrá a snadno a rychle se s ní upraví na ledu ploška před zavrtáním šroubu do ledu.

Topůrko ze slitiny hliníku

Topůrko je banánovitě prohnuté, což umožňuje efektivní zásek do ledu, bez „překážející“ ruky mezi povrchem a topůrkem. Vyzkoušejte si to s rovným cepínem a určitě pocítíte rozdíl.

Spodní třetina, určená pro úchop, je na povrchu jemně zdrsněna, aby cepín neklouzal. Jako příslušenství lze dokoupit posuvnou zarážku pro jistý úchop Sliding Pommel, podobně jako to bývá u zbraní do ledu.

Konec topůrka je zakončen zkosením

Turistický cepín se nejčastějí drží za hlavici a zapichuje koncem topůrka. Hummingbird má na konci zkosení pod úhlem 45°. Uvnitř je platová zátka proti vnikání sněhu. Pro odvod sněhu slouží i otvor – vše je zřejmé z obrázku.

Plastové krytky

Protože zoban cepínu Blue Ice Hummingbird je dost ostré, hodí se ochranný plastový kryt na hrot i lopatku, oba modré díly jsou spojené kulatou gumou se stahovačkou.

Chybí mi poutko

Myslím, že turistický cepín by měl mít poutko, především proti ztracení po nechtěném vyklouznutí z ruky. V dnešní době úžasně pevných a lehkých textilií by to znamenalo odstranění jediné chyby na kráse.

Podepiš si svůj cepín

Za příplatek 10 EUR si můžete nechat potisknout cepín, což se může hodit.

Dovozcem lehkého vybavení Blue Ice do ČR je Michal Smrž, ms@smrzagency.eu, firma Smrz Agency