V útulném obchůdku kupujeme mapu s túrami. Sympatický horský vůdce, majitel prodejny s outdoorovým zbožím nám dává pár tipů na túry v okolí sjezdařského megaresortu.





Po silnici k Flüelapassu
Autem vyjíždíme od jezera Davosersee. Míjíme budovu SLF, „výzkumáku“ pro sníh a laviny“ na okraji města a jedeme směrem k průsmyku Flüela. Vlevo nahoře se tyčí hora Hüreli, hřeben se odtud táhne k západu směrem k Pischahornu. My ale pokračujeme k serpentině Tschuggen, kde je závora, ke které se jezdí v zimě. Parkujeme ve výšce 1938 m.
Do sedla nad Jöriseen
Z parkoviště vede stopa na oblíbený vrchol Sentisch Horn. Vystoupáme na hřebínek a během krátkého sjezdu na Karlimatten testujeme hebký prašan. Po nalepení pásů ukrajujeme metry do sedla Winterlücke, naše stopy míří k nejznámější hoře v oblasti - Flüela Wisshorn. Otvírají se nám pohledy na dlouhý hřeben Silvretty, jemuž vévodí monumentální Piz Linard. Dlouhým traverzem docházíme do sedla pod Flüela Wisshorn. Na vrchol zbývá stopadesát výškových metrů.




Flüela Wisshorn
Lyže pečlivě zapichujeme do sněhu, v rukou nám zůstávají hole a v měkkém sněhu zakopáváme lyžáky do stupů po našich předchůdcích. Ideální sníh a rozumný sklon svahu nám umožňují nechat mačky v batohu. Naše trojice se hladce a rychle dostává pod vrcholový výšvih a zanedlouho stojíme na vrcholu. Skvělé kruhové panorama. Vidíme i vrchol Jakobshornu, kde jsme pilovali jízdu ve volném terénu.
V březnu 2019 způsobila desková lavina tak silný impuls, že doško ke zřícení skalního bloku, podrobnosti v článku SLF (německy). Trasa túry tak doznala drobných změn, ke stažení na Skitour.Guru je samozřejmě ta aktuální.
Prašanem k jezeru
Na sestup z vrcholu k lyžím naopak musíme mačky nasadit. Hole upínáme na batoh a do ruky bereme cepín. Na rozdíl od výstupu více hrozí nebezpečí uklouznutí, v mačkách musíme dát pozor na škobrtnutí. V sedle nastupujeme do lyží a dychtivě se vrháme dolů. Před námi jelo širokým svahem sotva deset lidí, takže máme každý dostatek prostoru pro vykreslení vlnovky. Ideální podmínky, tedy bezvětří, mrazivo, slunečno, půlmetru hebkého prašanu, sklon svahu 25 – 30 stupňů a tlak 1020 hPa. Co si přát víc? Nabízenou rajskou zahradu jsme si tak bezezbytku vychutnali.



Ještě jednou vzhůru
Z hladiny spodního a největšího z kaskády jezírek Jörisee musíme ještě stoupat. Na pásech si to suneme ke kótě 2771. Před hodinkou zdolaný vrchol je nasvětlen pomalu klesajícím jarním sluncem. Den se chýlí k závěru a to ještě netušíme, jaká vlna blaha zavalí naši lyžařskou duši.
Závěrečný sjezd
Jihozápadní svah a sedmset výškových metrů. Podvečerní světlo a netknutý svah příjemného sklonu. Jestliže ranní sjezdování na Jakobshornu bylo skvělé a dosavadní průběh túry také značka ideál, tohle je prostě pověstná třešnička na dortu. V extázi z oblouků po širokém svahu dojíždíme na parkoviště.
Skvělý den zakončujeme na zimním stadiónu, kdy ze strmé tribuny sledujeme jak v žlutomodrých barvách hrající HC Davos poráží Lugano. Atmosféra zápasu byla vynikající…




Ve stopách prince Charlese
K druhé túře jedeme po stejné silnici. Areál Pischa je vyhrazen pro freeride. Mezi třemi sjezdovkami je na širokých svazích dostatek možností k freeridu. Před lety sem pravidelně jezdil na lyže slavný Brit - princ Charles.
Pod lanovkou na Pischa
Zvolna se suneme na pásech v ranním slunci pod lanem, kde v sezóně jezdí gondola. Sedmset metrů v pohodě, na opuštěné terase si na vyhřáté dřevěné podlaze dáváme pauzičku, abychom pokračovali ke hřebenu Pischagrat. Kromě rakouské skupinky jsme sami. Sjíždíme do kotle po zbytcích ledovce Verborgen Pischa, který je dnes už opravdu ztracen, jak napovídá název. Nad sebou máme markantní Pischahorn a před sebou jen pozvolné stoupání.
Dlouhým traverzem se dostaneme na vrcholový hřebínek a po něm klikatíme stopu na široký vrchol Pischahornu. V dáli vidíme středisko Parsenn, kousek vedle výrazný Flüela Wisshorn a samozřejmě Silvrettu. Do tří tisíc nám chybí pouhých dvacet jedna metrů. Projdeme se po vrcholovém plató a odlepujeme stoupací pásy.
Firnová euforie
Přece jenom nejsme v příliš vysokých horách a ve výškách mezi dvěma a třemi tisíci metry nad mořem má sluneční svit silný účinek. Po dvoudenní pořádné výhni se sluníčku podařilo jižní svah upéci do firnovata. Tisíc výškových metrů sjezdu po jižním svahu ve slunci. V extázi dojíždíme skoro k silnici, musíme ale z trávy slézt po zídce na asfalt.


Vrchol Isentällispitz a sedlo Isenfürgli
Kousek dál, směrem k Flüelapassu začíná túra na zajímavý vrchol Isentällispitz. Charakterem se túra podobáPischahornu. V závěru ze sedla se jde ovšem v mačkách na vrchol. Vyhlídce dominuje Piz Linard – nejvyšší hora Silvretty. Když máte chuť a síly na sjezdový přídavek, nabízí se sousední sedlo Isenfürgli. Pokud panují firnové podmínky, jde o fantastický svah. Kdo hledá na jihozápadních svazích prašan, musí být na místě dřív, něž slunce změní prášek na kaši.





Weissfluh – Strelapass – Schatzalp
Nejvýš vás vyveze z Davosu lanovka na Weissfluh. Pěkné počasí přispívá k rozhodnutí užít si freeride a přejet na sedlo Strelapass. Cestu na Strelu známe z letního bikingu – vede zastřešenou galerií pod skalami. Tentokrát jsme ale narazili, galerie je púřeplněná sněhem a tak se pokousáváme bez lyží nepříjemným sněhem. S úlevou odpočíváme na sluníčku na Strelapassu a dáváme si ještě kolem 100 výškových metrů na vrcholek Chörbhorn, který nám kromě vyhlídky umožní hezký freeride. Sjedeme dolů k zubačce Schatzalp a pak po sáňkařské dráze do Davosu na skibus.
Monstein - nejvýše položený pivovar v Evropě
Když se řekne pivo, většina Čechů zpozorní. Kousek od Davosu je ve vesničce Monstein malý sympatický pivovar. Měl jsem to štěstí strávit tam večerní degustaci, ale o tom někdy jindy. Kousek od pivovaru parkujeme a míříme na výraznou horu Gletscher Ducan. Tahle túra je podle mě to nejlepší, co okolí Davosu nabízí.



3000vka Gletscher Ducan
Pozvolna stoupáme přes dvě sedla a s rostoucí výškou přibývají parádní panoramata. Dominují jim dva velkolepé monumenty – Piz Ela a Piz Kesch. V plné parádě si je vychutnáváme z vrcholu (3020 m) a protože se pomalu kazí počasí, sjíždíme členitým sjezdem do údolí Sertig, odkud nás skibus vrátí do Davosu.
Skitour.Guru má kompletní infoservis k skialpovým túrám
Kompletní informace ke skialpovým túrám v okolí Davosu najdete na Skitour.Guru s možností stáhnout si trasy pro navigaci během túry a získat potřebné informace pro plánování túr.
Nejnáročnější z túr nad Davosem je Gletscher Ducan a nejvyšší hora oblasti Flüela Wisshorn. Další túry v údolí Flüela vedou po slunných svazích. Pischahorn se dá zkrátit díky lanovce. Podobná túra míří na Isentällispitz a mezi oběma vrcholy je krásný freeridový svah ze sedla Isenfürggli. Na straně Parsennu stačí vyjet lanovkou na Weissfluh a podniknou freetouring přes Strelapass a vrcholek Chörbhorn na Schatzalp.