Design lyží
K2 patří mezi výrobce lyží, kteří mění často design. Konkrétně K2 to dělá vždy po 2 sezónách. Konstrukce lyží se mění málokdy a když už, tak v drobnostech. Já skialpoval na Wayback 96, lyžích, které mají jiný design, než jejich současná varianta. Ta byla navíc rozšířena na Wayback 98. Konstrukčně jde o stále stejné lyže.
7 túr na různém sněhu
Lyže Wayback 98 jsem otestoval v prašanu, firnu, zledovatělém sněhu, velmi členitém rozježděném sněhu různých tvrdostí i krustě. Nejprve v Julských Alpách (Sella Nevea) a pak na svazích Hohe Tauern v oblasti Grossarltalu.


Výstupy nalehko
Váha jedné lyže je 1400 gramů, což je při šířce 98 mm pod botou a délce 170 cm solidní hmotnost. Lehkost podpořilo i vázání Marker Alpinist. Tedy poměr plocha lyže versus váha považuji za velmi příznivý a Wayback 98 bych si klidně vzal na týdenní haute route. Chodil jsem často ve tvrdé stopě a v traverzech nebyly pákové síly citelné, pokud jde o působení na holeně a lýtka. Což u lyží šířky 105+ už většinou nepříjemně pocítíte.
Univerzální využití
Kdo hledá jediné lyže na všechno, může být právě Wayback 98 trefou do černého. Jednak díky přijatelné váze i pro delší túry (když set doplníte lehkými botami I vázáním) a jednak díky jízdním vlastnostem. Šířka 98 mm už garantuje dostatečný vztlak lyží pro jízdu v prašanu. Bohužel v Evropě není tolik prašanu jako v Japonsku nebo na Aljašce, takže když napadne třeba 30 cm, Wayback 98 slibují dobré poježdění.

Pro jaké lyžaře jsou Wayback 98?
Patřím mezi nadprůměrné lyžaře s dlouholetými zkušenostmi z lyžování ve volném terénu. Jezdím víc technicky a na jistotu raději, než rychle. Při výšce 176 cm a váze 80 kg jsem lyžoval na délce 170 cm a to mi plně vyhovovalo. Podle mě zvládne tyhle lyže i průměrný lyžař a výborného neurazí. Opět další znak, který mluví pro univerzalitu techto lyží.
Tvar a konstrukce
Řada Wayback, jejíž součástí jsou i dámské lyže, dříve pod značkou Talkback, se vyrábí za použití konstrukce semi-cap (vysvětlení v článku o konstrukcích lyží). Základním materiálem jádra lyže je lehké dřevo paulovnia, vyztužené karbonovými proužky. Pod vázáním je deska z pevného titanalu.
Lyže mají vpředu i vzadu rocker, uprostřed klasický camber. Vykrojení lyží odpovídá poloměru 22 m, tedy střední oblouk. Potvrzuji, že právě ve středním oblouku byla lyže nejstabilnější, ale krátké oblouky v prašanu a delší ve firnu byly na pohodu.
Sjezdovka je grunt
Každé skialpové lyže, které posuzuji, se snažím projet i na sjezdovce. Na prudkých pistách Sella Nevea držely překvapivě dobře i na ledových plotnách, na sněhu držely v oblouku na hranách solidně i při zvýšené rychlosti v delších obloucích.


Ovladatelnost lyží
Agilita lyží je na vysoké úrovni, přehranění z oblouku do oblouku jde snadno, ryché manévry při změně směru také. Řekl bych, že do určité míry odpouští chyby. Co je také důležité, při ovládání těchto lyží se rozhodně nenadřete, poslouchají na slovo!
Prašan a měkký sníh
V takovém sněhu se pozitivně projevuje velký vztlak, lyže se neboří, díky rockeru krásně plavou na povrchu a je na ně spoleh i ve větší rychlosti.

Firn a krusta
Pokud jde o jízdu na sluncem mírně nataveném firmu, je lyže naprosto stabilní, což jsem si ověřil na 35stupňovém svahu z vrcholu Kreuzkogelu. Pokud je firn po ránu hodně zmrzlý a tvrdý, už není grip lyží ideální, na to jsou lyže příliš měkké. Krusta je obecně největší lyžařskou výzvou a na těchto lyžích se mi na ní úplně nedařilo.
Lyžování v různorodém sněhu
Jezdil jsem hodně rozježděným sněhem kde se často po decimetrech střídala tvrdost sněhu. Typické byly úseky s měkkým navátým sněhem na který navazovaly tvrdé ufoukané pasáže. Díky rockeru a přizpůsobivosti mi lyže pomohly zvládat tyto nepříjemné přechody se ctí a bez pádu.
Uchycení pásů
Co musím pochválit je systém uchycení pásů pomocí pinů, ukotvených v otvorech na lyži. Považuji to za dokonalé řešení, nechtěné odepnutí pásů je absolutně vyloučeno. Samotné pásy vyrábí pro K2 osvědčená Pomoca a jsou dodávané přesně na míru k lyžím. Fungují spolehlivě.
Shrnutí o lyžích K2 Wayback 98
Velmi univerzální, lyže, které obstojí za všech podmínek a uspokojí začátečníky i výborné lyžaře. Lepší v měkkém než ve tvrdém sněhu. Vzhledem k šířce lyží mají přijatelnou hmotnost i pro dlouhé túry. Potěší i výborný poměr cena-výkon (700 EUR / 17500 Kč).
Verdikt Skitour.Guru
Ovladatelnost, agilita: 100%
Držení na hranách: 80%
Stabilita, klidná jízda: 80%
Krátký oblouk: 80%
Střední oblouk: 100%
Dlouhý oblouk: 90%
Hmotnost s ohledem na parametry: 90%
Univerzálnost: 100%
Vhodné pro výstup: 80%
Vhodné pro sjezd: pro průměrné a dobré lyžaře, 4-8 z 10 (10 je nejlepší lyžař).
Celkový dojem: 90%
Užitečné odkazy
Skialpové lyže K2 Wayback 98 si můžete prohlédnout na webu Skitour.Guru, stejně jako dámskou variantu K2 Wayback 98 W a další lyže řady Wayback. K prodeji je najdete na e-shopu dovozce, což je outdoorshops.cz. Tady je přehled dalších lyží a pásů od K2 od lehkých lyží až po ty pro freetouring. Více informací o značce K2 najdete na webu k2snow.com