Cepín

Cepín slouží jako opora ve strmém sněhovém nebo ledovém terénu, kde jsou hůlky již nevhodné a hrozí uklouznutí a pád. Cepínem můžete brzdit pád, hůlkami ne. Další možností je využití cepínu jako jisticího bodu na stanovišti.

Obecně se za univerzální považuje cepín délky 50 až 60 cm s kovaným zobákem a lopatkou. Má rovnou násadu, která jde lépe zapíchnout do sněhu. Poutko používané u turistických cepínů je jednoduché, zřídkakdy stahovatelné. Hrot u těchto druhů cepínů je skoro vždy obloukový, protože svým tvarem kopíruje křivku přirozeného švihu rukou při zasekávání cepínu. Vyhýbejte se duralovým cepínům (malá pevnost, nízká životnost).

Tip na lehoučký a přitom solidní cepín -  Corsa Nanotech (Camp, 250 g).

 Stoupací železa - mačky

Doporučené jsou mačky s rychloupínacím systémem nebo s popruhy. Standardem je rychlá a snadná manipulace a to i v rukavicích. Bezpečnost výrazně zvyšují plastové destičky proti nabalování sněhu. Preferujte mačky s dvanácti hroty.

Pro skitouring se hodí lehoučké mačky s dvanácti hroty. Vězte, že mačky budte většinou nosit v báglu a použijete je jen občas. Proto je na místě jejich nízká hmotnost. Ideální volbou jsou např. ultralehké hliníkové Tour 350 (Camp, 350 g),  popř.Neve Crampon (Black Diamond, 597 g/pár). Chybu neuděláte, když pořídíte hliníkové mačky s ocelovými hroty XLC Nanotech (Camp, 478 g).

Jestliže hledáte jediné, univerzální mačky pro skitouring i letní ledovcovou túru, pak doporučuji nejlehčí ocelové mačky světa Tour Nanotech Automatic (Camp, 569 g) z oceli Sandvik Nanoflex.

Obvyklé uchycení maček k botě je hrazdička na špičce a automatická páka na patce. Dlouholetě vyzkoušené jsou i plastové úchyty na špičce i patce, nemusíte se bát, že plast nevydrží. Tyto úchyty dovolí upnutí maček na jakoukoli botu.