„Počet suchých lavin klesne, ale nad hranicí lesa bude tento pokles částečně vyvážen nárůstem lavin z mokrého sněhu,“ předpovídá Mayer. Pro různé klimatické scénáře spočítala dopady. Pouze v případě nejhoršího scénáře, kdy se do roku 2100 zvýší průměrné zimní teploty asi o pět stupňů Celsia, dojde ke snížení celkové lavinové aktivity. „V tomto případě by však lavinová aktivita nad současnou hranicí lesa poklesla o dvacet až čtyřicet procent,“ říká Mayer.

Nové výzvy pro lyžařská střediska a lavinové záchranné služby

V průběhu století bude během turistické sezóny docházet častěji k lavinám z mokrého sněhu. Ty vznikají, když je část sněhové pokrývky v oblasti odtrhu laviny (místo, kde se lavina uvolní) zvlhčena vodou z tání nebo deště. Na rozdíl od suchých lavin není možné laviny z mokrého sněhu uměle vyvolávat, vysvětluje Mayer. „Jako bezpečnostní opatření zbývá pouze uzavřít ohrožené části lyžařského areálu.“

Také rekreační sportovci by se měli více zaměřit na téma lavin z mokrého sněhu, protože budou v průběhu zimy častější, dodává. Mayer své scénáře počítala pro sedm míst ve Švýcarsku, včetně Weissfluhjochu nad Davosem a stanice ve výšce asi 2700 metrů u Zermattu. Je však přesvědčena, že její výsledky lze vztáhnout na celý alpský region a na horské oblasti s podobnými klimatickými podmínkami, jako jsou např. Columbia Mountains v Kanadě.

Pokud se laviny odtrhnou ve vysokých polohách, mohou i přes stoupající výškovou hranici sněžení stále zasahovat do údolí stejně daleko, jako tato lavina, která sjela ze severovýchodní strany 3190 metrů vysokého Lammenhornu. (Foto: U. Andermatten) Skrýt poznámky

Dobrá zpráva: Laviny méně často zasáhnou nížiny

Kvůli rostoucím teplotám, stoupající hranici sněžení a menšímu množství sněhu by laviny v budoucnu mohly méně často dosahovat nížin. To ale neplatí všeobecně, protože i v budoucnu nastanou extrémní sněhové události. Ty by mohly, zejména ve vyšších nadmořských výškách, vést k větším lavinám. Laviny, které se odtrhnou ve vysokých polohách a proudí koridory svahů (žlaby), mohou stále zasahovat údolí, v podobné míře jako dnes.

Mayer však očekává, že příslušné úřady přezkoumají své mapy ohrožení a v případě potřeby je přizpůsobí měnícím se rizikům spojeným se změnou klimatu. S novými klimatickými scénáři (CH2025) by měly být k dispozici i přesnější analýzy budoucích extrémních situací.

Ve videu je vidět jak vypadá typická lavina z mokrého sněhu s dojezdem do údolí: