Na téma lavinové batohy jsou připraveny 3 články s infografikami. Klikněte si nejprve na to, kam se vyvinuly současné lavinové batohy. V dalším článku je přehled systémů s ventilátory, které ovládá elektronika. Nakonec je k přečtení ještě článek o systémech s airbagy, které plní médium v plynném stavu, uvolněné z tlakové láhve (cartridge, kartuš, bombička). Aby byly informace kompletní, nesmí chybět aktuální přehled lavinových batohů na trhu.
Co zvolit? To je komplexní otázka. Oba koncepty mají svá pro a proti a podrobně si je probereme…
Způsob aktivace
Oba systému aktivuje člověk, který musí ve stresu a někdy v krkolomné pozici zatáhnout za aktivační táhlo. Statistiky hovoří o tom, že ne vždy se to povede. Proto přišli výrobci s možností zkoušet si „odpálení“ nanečisto. Na tomto poli nerozhodně.
Vždy připraven?
Systémy se na začátku sezóny osadí tlakovou kartuší a není co řešit. Vezmu batoh a jdu. Elektronicky ovládané ventilátory jsou závislé na nabitém akumulátoru, nesmí se na to zapomenout a zkontrolovat v předvečer túry. Bombičky vedou 1:0.
Aktivace a co potom?
Když aktivujete kartuš, jediná možnost, jak udržet lavinový batoh v pohotovostním módu je našroubovat novou kartuš. Tu ale v batohu asi nikdo nenosí.
Naproti tomu elektronika a akumulátor fungují po prvním nafouknutí i nadále a výrobci garantují, že airbagy nafouknete na jedno nabití hned několikrát. Ventilátory srovnávají na 1:1.
Péče o systém
U ventilátoru stačí jen dobít baterky a zkontrolovat jestli funguje elektronika. Kartuš musíme zvážit a prověřit, jestli nedošlo k úbytku stlačeného média (+/- 5 gramů). U ABS mrknout, zda je aktivační táhlo nepoužité. Když něco neklape, je nutné sehnat novou bombičku nebo aktivační jednotku a to jsou starosti i náklady navíc. Ventilátory jdou do vedení 2:1.
Hmotnost systému
Robustnější systémy se stlačeným plynem moc možností na odlehčení nemají, nabízí se jen vyměnit ocelovou bombičku za karbonovou. Systémy s ventilátory se povedlo dostat na úroveň 1 kg a to už je velmi solidní výsledek, moc prostoru na úbytek není. Zvyšují na 3:1.
Letecká přeprava
Dlouhá léta to v éře dominance tlakových lahví (= bombiček a kartuší) bylo s cestováním letadlem hodně zapeklité. Pročtěte si o tom samostatný článek s poučnými informacemi i zkušenostmi z letištních hal. Právě tyto problémy byly jednou z motivací pro vývoj ventilátorů, které problémy na letištích odstranily a už vedou 4:1.
Odolnost systému
I když je elektronika dobře izolovaná před vlhkostí, tak nelze po nemnoha sezónách používání najisto říct, že vydrží všechno. Bombičky jsou na trhu zhruba 20 let a jejich spolehlivost je prokázaná. Bombičky snižují z přísně nařízené penalty na 2:4.
Jak je to s cenou?
V této kategorii vítězí nižší cena technologií s kartušemi. Pokud nebudete často odpalovat a dokupovat nebo plnit bombičky, je pořizovací cena u původní technologie nižší. Snížení na přijatelných 3:4.
Každý si musí rozhodnout, která z těchto kritérií mají pro jeho osobu větší důležitost a udělat rozhodnutí. Lavinový batoh může zachránit život, neměl by ale snižovat ostražitost a respekt k síle lavin, které zabíjejí i jinak než udušením.
Lidské chyby
Kromě nezvládnutí aktivace se zapomíná před túrou připravit táhlo do pohotovostního stavu. U ventilátoru se může zapomenout zapnout systém, u bombiček se může stát, že zůstane doma ve skříni. U všech batohů hrozí chyba z nedbalosti a tou je nezapnutí popruhu mezi nohama – v případě laviny vás pak síla laviny může z batohu „vysvléct“.
Podívejte se na přehled aktuálního trhu s lavinovými batohy, nechybí ani systémy lavinových airbagů a ještě přehled kartuší.
Základní rozdíly mezi oběma koncepty ukazuje infografika: