V předchozích článcích jsme se seznámili s nastupujícími elektronickými systémy, které se používají u lavinových airbagů a vzduch do airbagu vhání ventilátor. Mohli jste si přečíst, co poskytují současné lavinové batohy. Oba články jsou stále platné, vývoj není nijak překotný.

Aktivace airbagu

Provádí se mechanicky zatažením za madlo, lanko v bovdenu se posune a narazí do jehly, která prorazí víčko tlakové láhve – kartuše (tzv. bombičky). Tím se uvolní stlačený plyn a během 3 vteřin nafoukne airbag. Výjimkou je ABS, kde po zatažení za modle dojde k explozi, jejímž důsledkem je uvolnění plynu a nafouknití obou airbagů.

Plnění stlačeným plynem

Stlačené médium je inertní plyn nebo vzduch. Inertní znamená, že nepodléhá chemickým reakcím a při nafukování airbagu tak nehrozí žádná nechtěná reakce. Jako plnící médium se používá směsi dusíku nebo argonu se  vzduchem nebo samotného argonu. BCA se plní jen stlačeným vzduchem.

1 kartuš = 1 použití

Tato rovnice jasně říká, že kdo nenosí v batohu náhradní plnou kartuš, nemůže nafouknout airbag v případě dalšího ohrožení. To je oproti ventilátorům nevýhoda.

Kartuše a jejich plnění u výrobce

Mammut, Ortovox, Arva a ABS mění za poplatek použité kartuše za nové, které jsou plněné výhradně výrobcem. Po aktivaci je nutné koupit nový pár bombiček pro Alpride. Jedinou výjimkou je tlaková láhev na stlačený vzduch, kterou lze plnit u potápěčů.

Jak je to s plněním u potápěčů

Tlaková láhev pro systém Float se dá plnit v diving centrech a je to jediný systém, který . Potápěči plní láhve BCA běžně, láhve by měly mít ovšem platnou atestaci, která platí v ČR na 5 let. Provádí ji např. Aquacentrum v Praze Modřanech. Je nutné mít v pořádku těsnící o-kroužky, aby se nesnižoval tlak v láhvi, což je jeden z důvodů pro atestaci. Plnění BCA a výměnu těsnění provádí např. pan Štěpán v Kolíně.

Kontrola na váze

Na každé bombičce musí být uvedena hmotnost v gramech. Před sezónou je nutné provést kontrolní vážení, kterým se ověří, jestli stlačený vzduch neuniká z bombičky. Pokud je váha nižší o 5 gramů a více, je nutné vyměnit ji za novou.

Variabilita objemu

U dvou systémů s bombičkami je možná variabilita objemu batohů. Mammut nabízí variabilitu díky vyjímatelnému systému R.A.S, což znamená Removable Airbag System. Samotný systém můžete vkládat do speciálně přizpůsobených batohů s velikostmi 22L, 28L, 30L, 35L a 40L.  Arva umožňuje na jeden zádový systém Switch připnout vaky různých velikostí, konkrétně Switch 25L, 32L nebo 40L a řadu vaků Flex s objemy 18L, 24L, 32L a 40L.

Materiál kartuše

Tlakové láhve jsou u všech systémů s kartušemi ocelové. Kdo chce ubrat na váze, připlatí si za lehčí kartuš z karbonu – to lze u Avabagu, ABS, R.A.S a Reactoru.

Přehled systémů v infografice

Jednoduše a přehledně si můžete porovnat 5 systémů. Francouzská Arva dodává Reactor, švýcarský Mammut vyjímatelný Removable Airbag Systém, švýcarská značka Alpride dodává pro více značek systém Alpride 2.0 a americké BCA technologie Float. Německý Avabag od Ortovoxu už sice není v aktuální nabídce značky, ale v obchodech na něj můžete stále narazit.

Systémy s ventilátory, ovládané elektronikou si můžete srovnat v podobné infografice. Za přečtení stojí také článek o stavu lavinových batohů. Při rozhodování jestli ventilátor nebo bombičky vám pomůže článek o 7 pro a proti.

Přehled trhu lavinových batohů a záchranných technologií najdete na Skitour.Guru pod hashtagem # lavinový batoh. Pozornost věnujte zejména souvisejícím článkům níže…