Cílem tohoto článku je poskytnout co nejdokonalejší know-how pro létání s lavinovým batohem. Štěstí přeje připraveným a tak, když budete vybaveni příslušnými dokumenty a budete komunikovat s leteckou společností před odletem i při odbavení, máte velkou šanci, že se potížím vyhnete. Je ale potřeba žít s faktem, že absolutní jistota v tomto případě neexistuje.
Co dovolují předpisy IATA
IATA je mezinárodní asociace leteckých dopravců, má 290 členů. Podle předpisů IATA je možné lavinový batoh letadlem přepravovat, ale pozor. K pravidlům patří i nepříjemný dodatek:
„Všechny letecké společnosti mohou uplatňovat přísnější pravidla a předpisy a mají právo odmítnout přepravu tlakových lahví ve svých letadlech (nebo na svých letech), a to i v případě, že letecká společnost je členem IATA.“
Takže i když to na první pohled vypadá jednoduše, může to být komplikované. Kromě leteckých dopravců se na odbavení podílí i místní security, proto je rozdíl letět z Mnichova plného létajících lyžařů nebo z argentinské Mendozy, kde lyžaře spočítáte na prstech jedné ruky.
Lavinové batohy - to nejdůležitější z pravidel přepravy IATA
- Účastník přepravy má nárok přepravovat jeden lavinový batoh, jehož součástí je kartuše se stlačeným plynem (patřící do kategorie 2.2.).
- Aktivační jednotka batohu může obsahovat ve svém mechanismu pyrotechniku, nesmí vážit víc než 200 mg netto (kategorie 1.4S).
- Přeprava náhradní aktivační jednotky (potřebná pro ABS) ani náhradní kartuše není povolena.
- Batoh musí být přepravován v takovém stavu, aby nemohlo dojít k jeho nechtěné aktivaci.
- Airbag v batohu musí být vybaven tlakovými vypouštěcími ventily.
- K přepravě batohu je nutné povolení letecké společnosti.
- Lavinový batoh je možné přepravovat jako zapsané zavazadlo.
- Lavinový batoh je možné přepravovat jako příruční zavazadlo.
- V příručním zavazadle může na palubu i kartuše nebo akumulátor pro ventilátorový systém.
Jak se připravit na let s lavinovým batohem
1. Doma, pár dní před odletem
- Při výběru letecké společnosti si rozklikni její pravidla pro přepravu lavinových batohů – viz odkazy níže v tomto článku).
- Když jedeš ve skupině a zařizuješ letenky pro všechny, zjisti si, jaký typ batohu si chtějí vzít do letadla spolucestující. Vždy uveď méno, model batohu a záchranný systém, který batoh obsahuje.
- Kontaktujte leteckou společnost před rezervací jízdenek a pošlete ji „data sheet“, potvrzující parametry vašeho typu lavinového batohu.
- Při kontaktování využijte chatu nebo helpdesk společnosti, toto nepodceňujte a buďte asertivní.
- Pošlete jim výňatek z tabulky 2.3 oficiálního dokumentu IATA o nebezpečných věcech (dokumenty jsou k dispozici ke stažení na konci tohoto článku).
- Vytiskněte „data sheet“ a výňatek z IATA a připravte si je k odbavení. Obojí tiskněte 2x, cestujete tam i zpět.
- Zeptejte se letecké společnosti, zda upřednostňují cestování s lavinovým batohem jako s odbavovaný zavazadlem (nákladový prostor letadla) nebo jako příručním zavazadlem (na palubě).
- Požádejte leteckou společnost o písemné povolení k přepravě batohu, ale dostat odpověď je spíš zbožné přání.
2. Příprava batohu
- Zásadní roli hraje, zda je lavinový batoh vybaven tlakovou kartuší nebo ventilátorem, který pohání energie z akumulátoru. V případě kartuší je přeprava výrazně složitější.
- Když cestujete s batohem s kartuší, připravte ji k přepravě, vyšroubujte ji ze systému a opatřete transportní zátkou. Když cestujete z batohem ABS, aktivační jednotka (madlo) musí být vždy v transportní kapse batohu, ne nasazená na popruhu!
- Jestli balíte zavazadlo, ve kterém je kartuše, do ochranné fólie, je možné, že ho budete muset na check-in zase hned rozbalit a kartuši ukázat. Proto si chystejte kartuši na okraj zavazadla, abyste se k němu případně snadno dostali.
3. Odbavení na letišti
Velkou roli při odbavení hraje personál letiště. Na větších evropských letištích, odkud létá denně spousta skialpinistů a freeriderů (patří mezi ně i Praha nebo Vídeň) není lavinový batoh zase až taková vzácnost a personál se s nimi setkává a není v rozpacích. Naopak třeba menší letiště v nelyžařských zemích, třeba v Krakově nebo Budapešti jsou na tom mnohem hůře. Mnohdy záleží na štěstí, na jakého člověka narazíte na check-inu.
- Na letiště přicestujte s časovou rezervou.
- Dejte přednost check-inu na přepážce před elektronickým.
- Na některých letištích je nutné u vstupu do budovy, ještě před check-inem projít bezpečnostní kontrolou. Tam občas nastane problém, protože obsluha nemusí být vyškolena na lavinový batoh. V tom případě je dobré, si nechat zavolat pracovníka letecké společnosti, se kterou letíme a ukázat mu data sheet.
- Upozorněte personál u odbavení zavazadel, že v zavazadle, které jde do nákladového prostoru, přepravujete cartridge a doložte to vytištěným „data sheet“.
- Na přepážce check-in buďte komunikativní, vstřícní a trpěliví.
Vyhněte se USA nebo cestujte bez kartuše!
Při plánování letu přes USA, kde jsou pravidla odbavování kvůli strachu z terorismu nejpřísnější pravidla, raději využijte možnost zapůjčení nebo doplnění kartuše v USA. Přeprava kartuše letadlem do USA nebo přes USA (mezipřistání) je téměř nemožná.
V USA platí pravidla TSA (Transport Security Administration), která zakazují přepravu naplněných kartuší letadlem. Když chcete cestovat do Ameriky, máte několik možností, které doporučujeme, domluvit a ověřit předem.
- Výměna kartuše na místě. Kartuši, která má certifikaci pro USA, úplně vyprázdněte a vyjměte ze systému. V místě, kde budete lyžovat, si zajistěte výměnu za plnou kartuši.
- Naplnění kartuše. Vaši prázdnou kartuši si nechte naplnit u odborníků na místě.
- Zapůjčení kartuše. Další možnost, jak využít servisu vaší značky na americkém území.
- Půjčení lavinového batohu na místě. Jednoznačně nejjednodušší metoda.
Přeprava akumulátorů
Pokud letíte s batohem s technologií JetForce (Pieps, Black Diamond) nebo Voltair (Arcteryx) máte oproti „bombičkářům“ výraznou výhodu. Ventilátor nafukující airbag pohání energie z akumulátoru. Podle zkušeností často cestujících lyžařů jsou právě systémy s akumulátory nejlepší pro leteckou přepravu. Úplný ideál do letadla je systém Alpride E1 s technologií superkapacitoru, k jehož nabití postačí dvě tužkové baterky. Akumulátory pro Jetforce a Voltair musí splňovat jen minimální požadavky:
- K přepravě je potřeba povolení letecké společnosti
- Uživatel musí vyjmout akumulátor ze systému.
- Akumulátor musí být chráněn před zkratováním izolací pólů (např. přelepením páskou)
- Akumulátor by měl být přepravován v obalu a v zavazadlovém prostoru, nikoli v příručním zavazadle na palubě.
Praktické zkušenosti a tipy
Tady jsou tipy zkušených lyžařských nomádů…
- Nahlaste předem letecké společnosti přepravu lavinového batohu a nechte si ji schválit.
- Na letištích s vyšší koncentrací lyžařů očekávejte menší problémy než v nelyžařských destinacích. Třeba Vídeň lepší je než Budapešť.
- Na odbavenísi vyhraďte delší čas. Oznamte na přepážce, že máte lavinový batoh, předložte certifikační „Data sheets“a pro jistotu i výňatek z IATA předpisů.
- Vždy odšroubujte cartridge ze systému.
- Lavinový batoh, včetně samostatné kartuše a aktivační jednotky (ABS) nedávejte do oversize zavazadla k lyžím, které vždy prochází prohlídkou a když najdou bombičku, bez vysvětlení nastávají komplikace, batoh nemusí odletět.
- Vždy upozorněte personál u odbavení zavazadel, že uvnitř zavazadla (jde do nákladového prostoru) je cartridge. Pokud to neuděláte, riskujete, že vaše zavazadlo neodletí už z počátečního letiště, nebo ho vyřadí z přepravy během překládky při mezipřistání.
- I když se vám povedlo odbavení v Praze a jste na cestě, tak neusínejte na vavřínech. Při přestupech počítejte s tím, že můžete být dotazování ze strany security během bezpečnostních kontrol, co to je za láhev. Pokud máte kartuši v podpalubí, tak věnujte pozornost letištním hlášením, můžete být vyzváni, ať se dostavíte dříve na odletový Gate nebo k security pro podání vysvětlení.
- Smiřte se s tím, že na některých exotičtějších letištích budete muset před odletem odpálit kartuše, jinak vám ji nepřepraví.
- Nikdy nepoužívejte v komunikaci s personálem slovo „bomba“, ale cartridge, která má certifikaci a vy ji máte vytištěnou.
- Jeden výtisk kopie „Data sheet“ a předpisu IATA připojte ke kartuši, třeba gumičkou nebo izolepou. Druhou sadu výtisků mějte vždy po ruce a třetí si schovejte na zpáteční let.
- Vyhýbejte se letům do USA. Lítání do Kanady, Japonska a jiných destinací by mělo v pohodě. Počítejte ovšem s tím, že ne vždy to musí s přepravou kartuše dobře dopadnout.
- Pokud to jde, preferujte při létání systémy s ventilátorem, nebo si u kartušových systému půjčte kartuši nebo celý batoh až na místě.
- Naplnění cartridge není většinou žádná velká věda a ve většině destinací to jde. Najděte si proto předem, kde to po příletu udělat. Pokud problematiku cest s airbagem řešíte častěji, tak se to doma s kamarády naučte, kupte si potřebné redukce atd. V případě, že budete mít před odletem problém, tak za rohem batoh aktivujte a sbalte a leťte s prázdnou láhví. To je lepší varianta, než doufat, že koupíte tu samou na místě.
Dokumenty ke stažení
Předpisy IATA, výňatek o přepravě lavinových batoh
IATA dokument, tabulka 2.3.A, anglicky
IATA dokument, tabulka 2.3.A, německy
IATA dokument, tabulka 2.3.A, francouzsky
IATA dokument, tabulka 2.3.A, rusky
IATA dokument, tabulka 2.3.A, španělsky
"Data sheets", dokumenty potřebné pro leteckou přepravu lavinových batohů a další užitečné odkazy…
Ortovox
Ortovox – Avabag in planes (en, de, fr, it) - doporučení před letem
Ortovox Avabag Carbon Cartridge (data sheet)
Ortovox Avabag Aluminium Cartridge, US only (data sheet)
Mammut
Flying with an avalanche airbag (en, de, fr) – doporučení k letecké přepravě
Mammut Carbon Cartridge Non-Refillable (data sheet)
Mammut Cartridge Refillable- full (data sheet)
Mammut Cartridge Refillable- empty (data sheet)
Mammut – návod na naplnění kartuše (en, de, fr)
Informace k zapůjčení kartuší Mammut
Přehled půjčoven kartuší Mammut
Seznam míst, kde doplní stlačené médium do kartuší Mammut
Arva
Arva doporučení - GUIDELINES FOR AIR TRAVEL WITH AN ARVA REACTOR AIRBAG BACKPACK (fr, en, de)
Arva Reactor - Europe Steel Cylinder (data sheet)
Arva Reactor - Europe Carbon Cylinder (data sheet)
Arva Reactor - Europe North America Exchangeable Steel Cylinder (data sheet)
Arva Reactor - Europe Steel Cylinder (data sheet)
Arva Reactor – Refillable North America/Japan Steel Cylinder (data sheet)
Alpride
Jak cestovat s lavinovým batohem Scott (česky)
Jak cestovat s lavinovým batohem Scott (anglicky)
Alpride Carbon Dioxide (data sheet)
Alpride Argon (data sheet)
Alpride Annex Carbon Dioxide (data sheet)
Alpride Annex Argon (data sheet)
JetForce
Black Diamond, Pieps - JetForce Flying Info (en), doporučení
Float
Americká pravidla TSA pro přepravu BCA Float (en)
BCA doporučení pro cestování s BCA Float (en)
BCA Float (data sheet)
ABS
ABS Airbag – doporučení pro leteckou přepravu (en)
ABS p.RIDE cartridge (data sheet)
ABS Steel Cartridge (data sheet)
ABS Carbon Cartridge (data sheet)
Voltair
Arcteryx Voltair User Manual, look at page 31 (en, fr)
Přehled systémů lavinových batohů
Kartuše – tlakové láhve | Ventilátor s akumulátorem |
| |
Superkapacitor | |
Float 2.0 (BCA) |
|
S.Light (ABS Airbag) |
|
p.RIDE (ABS Airbag) |
|
Letecké společnosti a přehled omezení věcí v přepravě
Na internetu si u vybrané společnosti zadejte do vyhledávače: „Avalanche rescue backpack“
U těchto společností to Skitour.Guru udělal za vás:
Poděkování
Za poskytnutí relevantních informací a sdělení osobních zkušeností děkuju těm, kteří za lyžováním létají často a do celého světa. Jmenovitě Miki Knížkovi (Mountain Pro Guiding.com), Robinovi Kaletovi (freeridecamps.cz), Martinovi Durovi (FreerideGuides.cz) . Impulsem pro sepsání tohoto návodu byla výzva Čestmíra Slívy ke spolupráci v této problematice, který sepsal svoje zážitky ve zvláštním článku.
Související odkazy:
Lavinové batohy 2018-19, 8 značek, 45 modelů