Jižní svahy? Ano, ale…

Jižní a východní svahy jsou vystaveny sluníčku a sněhu denně ubývá. Nám se povedlo vystoupat na Piz Alv od Lagalbu, ostatní túry jsme podnikali v severním sektoru a tam to bylo sněhově bohatší, dalo by se říct parádní!

Startujeme od silnice

Díky nadmořské výšce vrcholů, která je necelých 1000 výškových metrů nad východišti túr jsou túry výhodné pro ty, kdo spí mimo horské chaty a na túru si popojedou autem. Pozor, o víkendu bývají parkoviště brzo plná a jejich kapacita není moc velká. Takže se vyplatí přivstat. Na kvarteto túr se podívejme formou fotoreportu.

Piz Lagrev 3109 m

Tahle túra je perlou oblasti Julierpass. Pestrá, členitá túra se dvěma prudšími pasážemi a hlavně prudký výšvih do sedla pod vrcholem má lavinový potenciál. Z vrcholu luxusní výhled na masiv Bernina i na dominantní Piz Platta. Dost prostoru k variantám sjezdu.

Piz d´Emmat Dadaint 2927 m

Pohodová túra přes jezero a skalní údolíčko. V závěru trochu prudší sklon, na plochém hřebeni pod vrcholem skidepot. Odtud v mačkách a s cepínem ke kamenné mohyle na vrchol.

Piz Alv 2975 m

Z parkoviště u lanovky Lagalb, kde je vždy dost místa, údolím Val Minor a zakrátko uhnout doleva do žlábku. Nad ním už širokým mírným svahem až na parádní vyhlídku, které vládnou Piz Palü a Piz Bernina, nejvýchodnější 4000vka Alp.

Sassal Mason 3032 m

Začíná se z parkoviště kousek od hráze přehrady Lago Bianco, která je rájem kiterů. Kolem jede romantický červený vláček Rhätische Bahn a kousek nad jezerem je Passo Bernina. Na vrchol nás nepustil silný vítr, ale aspoň 600 výškových metrů sjezdu a ranní poetika za to stály.