Kdo je odborný specialista v ČR a SR?

V přehledu najdete prodejce, kteří vám jednak odborně poradí, zajistí montáž a servis setů, mají k dispozici půjčovnu a testovací centrum. Samozřejmě jsou mezi nimi rozdíly ve velikosti obchodu, půjčovny i počtu odborníků. Kde a kdo?Začněme od východu, na Slovensku má skialp delší tradici i početnější skupinu vyznavačů.

Slovensko

Vysoké Tatry majú veľa obchodov. Legendou európskeho skialpinismu je horský vodca Robo Gálfy. Vlastní Intersport Rent vo Starom Smokovci, ktorý je zameraný čisto len na skialp a je 100 metrov od zubačky na Hrebienok. O zákazníkov sa postará Peter Macej. V nedalekom Hornom Smokovci, opät v Intersporte Gálfy je servis a požičovňa. Tu je kráľom známy fachman Šaňo – Alexander Růžička. V Smokovci působí aj známy horolezec, skialpinista aj vodce Ivan Urbanovič, obchod sa volá Sport 2000 Urbanovič.

Intersport Gálfy nájdete aj v Poprade pod Tatrami predávajú skialp Sport Rysy. Výraznou osobnosťou tatranského skialpu je aj Peter Lichý, ktorý práve s Robom Gálfym vybojoval 3. miesto na legendárnom preteku Pierra Menta. V Poprade na Teplickej ulici vám poradia Juro Karafa a Janko „Chacho“ Chalák. Sport Rysy je aj na nám. Sv. Egídia, tam hľadajte Mira „Repu“ Repčeka.

Ešte viac na východe sú dve predajni, v Prešove Sport Rysy, který vedie Peter „Siďo“ Sidorják a Hudy sport v Košiciach, tam vás fundovane obslúži horský vodca Tomáš Vaverčák.

Na strednom Slovensku, pod južnými svahmi Nízkych Tatier, na brehu Hrona je Geošport Nemecká. Experti na skialp sú Mišo Rohoň a Radovan Daňo. V Liptovskom Mikuláši sa specializuje na skialp Itoca, odborníkom je Igor Gažo. Ružomberok a okolie obsluhuje Adam Sport, špecialistami sú Patrik Lupták a Pali Hanula. V Bánskej Bystrici provozuje Active Planet alias skialp4u držitel medailí z majstrovstev světa i Európy minulej dekády – Miro Leitner. V Bystrici predáva skialp v Hudyšporte fajn chalan Jirko Mazal.

Skvostný obchod na Orave, v Dolnom Kubíne, vybudoval Piso – Milan Pisarčík. Skvelý športovec aj člověk, asi najväčší odborník na montáže viazaní Visegradskej štvorky:-). Všetci predavači skialpujú, krom Pisa sa obracajte trebárs na Vlasta.

V okolí Malej Fatry nabízí výbavu horský vodca Ivan „Dosky“ Doskočil. Mr. Lacný skialp má predajňu na kraji Martina, vo Vrútkach, kde krom Doskyho nájdete Miša Baďo. Nove provozuje Doskyho tím aj Skialpshop v Žiline, menovite Zuzana Vadelova a Matej Kantorík. Pomalu dochází k prejmenovaní na trefnější Skialpshop. V centru Martine nájdete Outventure Šport a v ňom chalanov Rasťa Šmondrka a Martina Janíka.

Bratislave má pobočku Sport Rysy, pod názvom Yak & Rysy, kde vám pomôže Tomáš Jurínyi. Nakupovať môžte aj Hudy sporte na ulici Obchodná.

Morava

Pod Beskydami, ve Zlíně buduje slušnou speciálku SP Sport Petr Skácel, jeho pravou rukou je Jan Švehlák. Na opačné straně Beskyd, v Ostravě má speciálku Sachasport Jirka Sacha. Ovšem nejblíž na Lysou to je z Ostravice, kde v nově postavené prodejně Rumasport nabízí výbavu Katka Manestarová a Martin Růžička. O skitourový sortiment rozšířil svůj velký obchod v Ostravě - Mariánských Horách i Madeja Sport s výborným servisním zázemím, obslouží vás jednak majitel Petr Madeja nebo Jirka Kotásek. V obchodním centru Karolina prodáva skialp Rock Point, vyhledejte Romana Tulínského. Největší tradici v prodeji skialpu má v Ostravě prodejna Alpsport v pasáži Vesmír. S důvěrou se obracejte na Jana Hrnčíře a Víta Pracucha, zručného servisáka. V ne­dalekém Havířově, v OC Elan je Santi sport, poradí vám Petr Gorecki. Více zkušeností se skialpem má ale v Havířově Petr Valchář, prodává v Hudy sportu jiné značky, než Santi. U Třince sídlí jediný eshop - skialpshop.cz, který nemá kamennou pobočku. Přesto má na seznamu svoje opodstatnění. Vede ho bývalý závodník a odborník Stacho Heczko.

V Jeseníkách, resp. V oblasti Králického Sněžníku pod skiareálem Dolní Morava provozuje skialpovou speciálku a Testcentrum Dynafit horský vůdce Pavel Žofka. Zábřeh je v dolině, ale je odtud vidět Praděd a horský vůdce Pepíno Morávek tam prodává vybavení, má servis i půjčovnu, vše najdete v prodejně Dena­liOlomoucké skialpinisty zásobuje Rock Point na Riegrově ulici. Mají půjčovnu a test centrum. Nadšeným skialpinistou je dobrovolník HS Ondra Škovránek. V moravské metropoli Brně je oblíbenou prodejnou s příjemnou atmosférou Alpsport na Josefské. Vtipálek Faggič, tedy zkušený horský vůdce Petr Giacintov a šikovný servisák Aleš Lacheta. V Olympii má prodejnu i testcentrum Dynafitu Rock Point, poradí vám Radek Civiš. V Brně nesmím zapomenout na Trtík sport, i když je to sjezdařská speciálka. Pokud vás tlačí bota, tak David Trtík vám pomůže, je to jeden z nejlepších odborníků na bootfiting u nás.

Čechy

pardubickém Hudy sportu šéfuje horský vůdce Libor „Kožich“ Kožíšek, sympatický a spolehlivý vlasáč, který to na lyžích umí pořádně rozjet. Kromě kšeftu má dobře vybavený skialp servis a půjčovnu s testcentrem. V podkrkonošském Jičíně je Sagita sport a jeho majitel Jirka „Fugas“ Všetečka je vášnivým telemarkistou, ale umí i na skialpech, určitě výborně poradí a zapůjčí vybavení. Ve Vrchlabí hledejtena Horské ulici Vancl Sport. Dovozce švýcarských pásů Montana provozuje půjčovnu s 50 páry skialpových setů. Obrátit se můžete na Michala Galandáka. Přímo ve Špinderově Mlýně působí Marek Třeček a jeho skialpová speciálka zvaná Baraque, Marek zařídí servis a má k dispozici test centrum Dynafit. Nedaleko Jilemnice je v Benešově u Semil velká prodejna Outdoor Distributions, dobře vám poradí Petr Polanecký. V Peci pod Sněžkou působí Intersport RentPeci po Sněžkou pod vedením Rudolfa Kopka. Devizou prodejny je pujcovna s 35 páry skialpovych lyží a 50 párů bot, servis lyží, montáž vazání a renovace pásů.

Hlavní město Praha má slušných prodejen několik. Nejdelší tradicí se chlubí prodejna Namche na Palmovce, kterou vlastní známí himálajští horolezci Soňa Boštíková a vůdce Pepa „Šimon“ Šimůnek. V jejich nepřítomnosti vám fundovaně poradí Matej Thomka a Klára Boháčová. Dvě prodejny má v Praze Alpsport, disponují servisem i půjčovnou. Na Florenci vyhledejte nestora mezi skialpovými servismany Romana Danka a na Vinohradech Jakuba Kaše. Rock Point prodává skialp ve své velkoplošné prodejně na Perštýně a v OC Letňany. Na Perštýně je znalcem David „Kotel“ Kotlovský a v Letňanech Zdeněk Batěk. Hudysport loni koncentroval výbavu pro skitouring do prodejny v centru – na Havlíčkovu, kde vzniklo Skialpcentrum. Nejlépe se vám bude věnovat Erik Šiffel.

Slušně vybavenou prodejnu i půjčovnu provozuje v Karlíně Boatpark, pod vedením Pavla Lichtága. Specializují se hlavně na kanadskou značku G3, kterou importují. Mají rozsáhlou půjčovnu. Nedaleko odsud je monobrandová prodejna švýcarské značky Scott.

Na jihu v Českých Budějovicích je příjemný Hudy Sport, nejlépe kontaktujte Honzu Lukše nebo Jana Vochosku. V Plzni se začal věnovat skialpu i Rock Point s vyhlášeným Hannah skiservisem. Vede to tam Eda Duffek. Vůbec nejzápadnějším obchodním místem v ČR je v Mikulově v Krušných Horách, pod Bouřňákem. Poradí vám Iva Macholdová.

Věřím, že jsem na nikoho nezapomněl. Pokud ano, napište mi na skitourguru@gmail.com nebo na facebookový profil SkitourGuru.cz, rád doplním!

PS. Pro jistotu předesílám, že tento text, stejně jako předchozí, jsem napsal z vlastního rozhodnutí, žádný obchodník mě k jeho sepsání nenabádal a nikdo mi za něj nic nezaplatil!