V čem vidíte největší krásu pohybu na lyžích ve volném terénu?

V množství lidí. I když neustále přibývají, je jich stále daleko méně než na sjezdovce. Ale hlavně mě baví to prostředí bez pravidel, kde se pohybujeme na vlastní zodpovědnost. A když něco zanedbáme, důsledky na sebe nenechají dlouho čekat…

Máte pocit, že se tento sport během covidu hodně rozrůstá?

To by asi chtělo rozdělit na freeride a skialpy. Tím, jak loni moc nejezdily lanovky, freerideři museli po svých a přidali se ke skialpinistům. Takže „šlapačů“ obecně přibylo, ale ne každý z nich hledá zajímavé linie pro sjíždění.  

Co byste doporučil začínajícím freeriderům a skialpinistům, jak mají udělat první kroky? Jak, s čím a kde?

Každému bych hlavně doporučil, ať to prostě začne zkoušet. Je třeba si to osahat. Je to neprobádaný prostor, potřebujete si na něj sáhnout. Nezačít sám, nezačít zbrkle, ale prostě nějak začít. Ideální je rozhodnout se a pak překročit hranici sjezdovky a začít vedle ní. Je lepší nebýt sám a je samozřejmě lepší mít vedle sebe někoho zkušeného.

Co si myslíte o tzv. fitness skitouringu, nebo-li šlapání na pásech v rámci střediska?

Podle mě je to super na fyzičku a pro zdraví. Člověk se tím asi ochuzuje o svobodu pohybu v rolbou nedotčené přírodě, ale po tom třeba ani každý netouží.

Jaké základní věci z vybavení je třeba pro začátek mít? A co vysloveně nutné není?

Potřebujete kamarády, helmu a lavinovou výbavu (pípák na těle, lopatu na sondu v batohu) – to je podle mě celkem zásadní. Airbagový lavinový batoh, široké lyže, cool oblečení a nálepky na helmě přijdou postupně J

Jak je to s oblečením a vrstvením, jaké jsou vaše zkušenosti? Vyplatí se mít kvalitní věci?

Bez vrstvení si to ani neumím představit. Každou chvilku někam šlapeme, traverzujeme, hledáme lyži, potíme se, chladneme, do toho fouká, sněží. S kvalitním oblečením je všechno tohle mnohem pohodlnější.

Důležitá věc je batoh. Jak velký má člověk mít?

Na denní freeride mám lavinový batoh kolem 20 litrů. Na přechody by to chtělo větší, ale záleží, kolik jídla s sebou musím tahat, jak moc si měním oblečení a podobně.

Jedna z nejdůležitějších věcí jsou samozřejmě lyže. Jakou šířku byste pro začátek doporučil?

Když začnete vedle sjezdovky, bude vám stačit 90 mm, ale když pojedete dál, začnete se víc bořit. Čím širší lyže, tím budou v prašanu líp plavat a bude to lepší.

Na co si dát pozor ohledně bezpečnosti?

Zásadní je uvědomit si, že v momentě kdy vyjedete ze sjezdovky, jste v terénu na vlastní nebezpečí. V terénu, který pro vás nikdo nepřipravil. Musíte začít používat selský rozum, protože to nové prostředí neznáte. Myslím, že zcela zásadní je změna nastavení ve vaší hlavě. Abyste si neublížili, nevjeli někam, kde nemáte být.

Jak je to s bezpečnostním vybavením?

To je nutnost, jakmile se vzdálíte víc od sjezdovky. Určitě mít pípák, batoh s lopatou a lavinovou sondou. A nejenom to mít, ale umět s tím i zacházet.

Co airbagový batoh, který pomůže v lavině?

Určitě, je to takový vyšší stupeň ochrany, který zvyšuje bezpečnost. Dnes jsou na trhu bombičkové batohy na stlačený vzduch i elektrické airbag batohy, které nafukují airbag s pomocí ventilátoru, se po použití musejí dobít. Každý má nějaké přednosti a slabiny. Ale největší rozdíl je mít ho nebo ho nemít. Detaily jsou už méně podstatné. Třeba Endorphin Republic má v nabídce perfektní modely a ceny začínají na 15 000.

Máte nějaké zkušenosti s airbagovým batohy při cestě letadlem?

Ano mám. V dnešní době už v podstatě všechny aerolinky lavinové batohy znají a většinou bez problémů převážejí. Je potřeba si vyžádat svolení k přepravě dopředu, aby se předešlo komplikacím na letišti, ale možná stejně nastanou. Já vždycky vozím karbonovou kartuš, kterou skenery nerozeznají a nic většinou nehlásím. Ale asi došlo i na tomto poli k nějakému vývoji, protože minule mě vyhmátli i s tou karbonkou J

Jako ambasador Endorphin Republic používáte vybavení Scott. Jste spokojený?

Mám od Scottu helmu a brýle. A různě testuji lyže. Scott Scrapper 105 mm široké pod botou mne velmi příjemně oslovily. Ale teď jsem ještě vyzkoušel nové SCOTT Pure, které udělali skoro na míru pro „továrního jezdce“,  freeridera Jeremyho Heitze. Ve srovnání s podobně širokými SCOTT Scrapper 105 jsou Pure stabilnější v rychlosti a v horším terénu. Díky dříve se zužující špičce sice nedrží tak dobře v carvovém oblouku na sjezdovce jako Scrapper, ale umožní daleko lépe prosurfovat jakýmikoli nerovnostmi a prašanem. A to má být jejich cíl. Navíc jejich jen mírný camber je velmi příjemný při nasazování oblouku. Rozhodně Pure, možná až překvapivě, nevyžadují žádnou brutální sílu a rychlost. Řekl bych, že Pure jsou víc na freeride, zatímco Scrapper takové univerzální lyže prakticky na všechno – šlapání, sjezdovku i ten freeride.

Helma Scott Couloir, ve které teď jezdím, je perfektně lehká, dám ji krásně přes čepici, tak to mám rád.

Na otázky odpovídal Robin Kaleta, freeri­decamps.cz

Velký respekt klukům ze servisu @endorphinrepublic . Za den mezi kempy dali dohromady všechny námi rozsekané lyže, aby mohly hned znova surfovat prašanem. Jsme vděčni, že jsou naším partnerem.Foto: Robin Kaleta Skrýt poznámky