Výhody vysílaček oproti mobilům

  • Spolehlivost v náročných podmínkách
    Na rozdíl od mobilních telefonů, které jsou závislé na pokrytí signálem, vysílačky fungují na rádiových frekvencích, a poskytují tak komunikaci i v oblastech bez signálu. To je klíčové zejména v horách nebo odlehlých lokalitách.
  • Okamžitá komunikace
    Vysílačky umožňují okamžitý přenos informací bez nutnosti vytáčet telefonní čísla. Jediným stisknutím tlačítka lze sdílet důležité informace, což šetří čas a energii.
  • Skupinová koordinace
    Vysílačky jsou ideální pro skupiny. Umožňují koordinaci mezi členy týmu, ať už při plánování trasy, sdílení polohy nebo při varování před nebezpečím.
  • Odolnost a dlouhá výdrž baterií
    Moderní vysílačky jsou navrženy tak, aby odolaly extrémním podmínkám, a jejich baterie vydrží dlouhé hodiny či dny bez dobíjení.
  • Možnost komunikace s dalšími lidmi v okolí
    Vaše volání o pomoc jako první vás uslyší člověk s vysílačkou v blízkosti, který vám může pomoci. Můžete také varovat ostatní turisty v okolí před nebezpečím, např. blížící se bouřkou, lavinovým nebezpečím apod.

 

Infografika: www.pmr11.sk Skrýt poznámky

Vysílačky PMR fungují na frekvenci 446 MHz

Vysílačky PMR (Personal Mobile Radio) pracují na frekvenci 446 MHz a jejich používání nevyžaduje licenci. Pokud vysílačky používá dostatečné množství turistů, vzniká „lidská síť“, která je nablízku a může vám pomoci.

Oproti mobilnímu telefonu mají další výhodu v tom, že jako první vás uslyší člověk v blízkosti, který může okamžitě pomoci. Můžete také ostatní turisty v blízkém okolí varovat před blížící nebezpečím, např. bouřkou, lavinovým nebezpečím apod.

Rozdíly mezi mobilem a vysílačkou

Mobilní telefony jsou samozřejmě v zásadě přijímače a vysílače, ale bez aktivní sítě  se nikdy dva telefony mezi sebou nedorozumí. Vždy potřebují funkční síť. Takže navzdory tomu, že dokážou vysílat a přijímat, jsou v terénu bez popsaného pokrytí nepoužitelné. Zásadní rozdíl mezi telefonem a vysílačkou spočívá v tom, že přes vysílačku může mluvit vždy jen jedna strana, zatímco přes telefon můžete mluvit současně vy i protistrana a slyšíte se navzájem. To u vysílačky není možné – jde o simplexní vs. duplexní provoz.

Vzdálenosti, na které lze používat vysílačky PMR

V propagačních materiálech se často dočtete, že dosah vysílaček je desítky kilometrů. To je pravda, ale skutečný dosah záleží na tvaru terénu. Signál z vysílačky je totiž buď odrážen, nebo pohlcován prostředím, které mu klade překážky. Tyto překážky tvoří např. skály, hustý les, železobetonové stěny atd.

Když se pohybujete v prostředí bez překážek, signál není tlumen a komunikace na větší vzdálenost není problém. V prostředí bez překážek, jako je kopec s dobrým výhledem, mají vysílačky dosah několik kilometrů, a v některých případech dokonce i desítky kilometrů. Naopak v hustém lese nebo v zastavěném prostředí se dosah vysílaček obvykle pohybuje v řádu stovek metrů až jednoho kilometru. Zjednodušeně řečeno: „Kam vidím, tam se dovolám.“

Jak naladit vysílačku a počet kanálů

Stačí jen správně naladit kanál a vysílačky jsou hned připraveny na komunikaci v místech, kde chybí GSM pokrytí. Celkem je k dispozici 16 kanálů.

Kanál č. 1 a podkanál č. 1 je obecně navržen jako nouzový kanál, proto jej používejte jen k tomuto účelu. Kanál č. 1 můžete využít také jako svolávací kanál – zavolejte výzvu a poté se po dohodě s protistanicí přelaďte na jiný kanál. Nouzový EMERGENCY kanál zbytečně neblokujte, nikdy nevíte, kdy ho někdo bude potřebovat k volání o pomoc.

Pro komunikaci s přáteli využijte zbývajících 15 kanálů: 2–16 (od března 2018 je povoleno celkem 16 kanálů, i když některé starší vysílačky stále používají pouze 8).

Jak zvýšit bezpečnost na horách s PMR

PMR vysílačky mohou být nejen praktickým pomocníkem, ale i zachráncem v kritických situacích. Jak bylo popsáno výše, první kanál a první podkanál je vyhrazen pro nouzovou komunikaci, kde mohou turisté v případě potřeby požádat o pomoc nebo ji sami poskytnout. Pokud má turista problém, a není v dosahu mobilního signálu, může přivolat pomoc prostřednictvím PMR. Pomoc pak mohou poskytnout přátelé, neznámí turisté nebo chataři, případně zavolat záchranné složky, někdo jiný, který se na místě mobilního signálu nachází a tlumočí informace z vysílačky.

Sdílení informací

Často může pomoci i odvysílaná důležitá informace, například o blížící se bouřce. Pokud turista uslyší, že má někdo problém a je dostatečně blízko, může být nápomocný. Například poskytnout první pomoc, lékárničku, doplnění tekutin či energie, nebo předat důležité informace o počasí, stavu trasy apod.

Obrovskou výhodou oproti mobilnímu telefonu je fakt, že informace z vysílačky může současně slyšet velké množství lidí. Díky tomu je možné informace velmi rychle šířit.

www.pmr11.sk Skrýt poznámky

Jak používat PMR vysílačky v horách

Vysílačka v režimu EMERGENCY

Tento režim se nastavuje na kanál 1 a podkanál 1. Kanál určuje frekvenci (446,00625 MHz) a podkanál odpovídá CTCSS kódu (tónu), který vysílačka vysílá. Tento tón není slyšitelný, ale vysílačka, která ho přijímá, ho rozpozná a pokud se shoduje s nastavením, propustí zprávu do reproduktoru.

CTCSS kódy (a později k nim přidané i DCS kódy) byly zavedeny proto, aby se různé skupiny vysílající na stejné frekvenci (ale ne současně) navzájem nerušily. Stejně tak pomáhají odfiltrovat nežádoucí rušení, například šum. V našem případě se jedná o CTCSS s hodnotou 1 nebo frekvenci 67 Hz.

Vysvětlení pojmů

CTCSS subtóny by se správně měly nazývat frekvence. Jedná se o frekvenci, která je přenášena nosnou vlnou vysílačky, my ji v přenosu neslyšíme, ale druhá vysílačka ji zachytí, dekóduje a podle toho se chová – tzn. buď uslyšíte hlas z reproduktoru, nebo ne. Termín "kód" není úplně správný, tón podle obecné definice tónu také není správné pojmenování, a stejně tak není ani označení "subtón" správné. Přesto se ve většině případů používá označení "kód" nebo "subtón," a to jak v popisu vysílaček na webu, tak v manuálech. 

Vysílačka v běžném režimu

V tomto režimu lze používat kanály 2 až 16 a podkanál nastavit dle vlastního uvážení. Tyto kanály můžete využívat například k soukromé komunikaci s přáteli, k dohledu na děti, které odbíhají od rodičů, nebo ke spojení s členy skupiny rozdělené během túry.

V údolích je malá šance, že by naši kombinaci kanálu a podkanálu trefila jiná skupina turistů. Naopak na hřebenech, se do vaší komunikace mohou z údolí vměšovat mnozí další uživatelé radiostanic, které vás náhodou při skenování našly.

Vždy se vysílá na jedné frekvenci, a pokud budou vysílat dvě stanice současně, budou se rušit, i když mají odlišný subkanál, tón, kód nebo CTCSS frekvenci.

Používání PMR s funkcí DW (Dual Watch)

Funkce Dual Watch umožňuje sledovat současně dva kanály. Jeden kanál je nastaven jako hlavní a slouží pro vysílání, druhý kanál je sledován pro nouzové situace. Na druhý zvolený kanál se vysílačka v pravidelných intervalech přepíná, aby zjistila případnou aktivitu. Postup nastavení této funkce naleznete v návodu vysílačky.

vysílačka BCA BC Link™ Mini Radio EU 2025 Skrýt poznámky

Jak vybírat vysílačku pro pohyb v horách

  • Při výběru vysílačky do hor zkontrolujte, zda podporuje nastavení kanálů a podkanálů.
  • Displej by měl zobrazovat dvě čísla – kanál a podkanál. Levnější vysílačky, které tuto funkci nenabízejí, nejsou pro tento účel vhodné.
  • Zvolte vysílačku s dostatečným dosahem, alespoň 10 km.
  • Odolnost proti vlhkosti je do hor zásadní, alespoň podle standardu IP 56.
  • Dobré možnosti uchycení vysílačky k batohu nebo oblečení ulehčí manipulaci.
  • Úchyt proti ztrátě. Když vysílačku používáte v náročném terénu, je dobré, aby měla možnost připevnění pomocí šňůrky s karabinou, aby nedošlo ke ztrátě.
  • Nastavení nouzového kanálu: Kanál č. 1, podkanál č. 1 (CTCSS kód 67 Hz) je určen pro nouzové volání.
  • Dual Watch (DW) umožňuje sledovat současně dva kanály – ideální pro soukromé hovory i nouzovou komunikaci.

Tip SkitourGuru: Doporučujeme prověřené vysílačky americké značky BCA BackCountryAc­cess, přesněji BCA BC Link™ 2.0 Radio - EU Edition a novější vysílačku BCA BC Link™ Mini Radio EU 2025 (recenze zde).


Více informací o záchranném radiokomunikačním systému se dozvíte na specializované webové stránce www.pmr11.sk. Zároveň děkujeme za cenný zdroj relevantních informací a infografiky.

Nakonec video s podrobnými informacemi, jak zacházet s vysílačkou se spoustou užitečných tipů a vysvětlení