Situace v posledních dnech
Předem se podíváme na jeden z našich četných grafů z meteorologických stanic, konkrétně z Kitzbühel Horn:

Zpočátku bylo kvůli intenzivnímu slunečnímu záření velmi teplo, sněhová pokrývka byla silně promáčena. Od neděle 6. 4. 2025 došlo k výraznému ochlazení. Poté následoval jen pozvolný nárůst teploty, většinou s mírným až silným větrem.

Spontánní uvolnění laviny jako důsledek vlhnutí sněhové vrstvy v pohoří Sellrain (© Raymond Roks, 5. 4. 2025)

Spontánní lavina z volného sněhu v oblasti Geigenkamm (© Ernst Kuen, 5. 4. 2025)
V neděli 6. 4. jsme se krátkodobě setkali se zajímavým jevem: Přes noc vytvořená, nosná tvrdá krusta (harschdeckel) mohla být v určitém výškovém rozpětí na slunných svazích uvolněna pohybem skialpinistů jako desková lavina. Slabou, kritickou vrstvou byla právě provlhnutá vrstva starého sněhu.

Impulsem na dálku (bez následků pod) byla uvolněna desková lavina pod Hohen Mut, horská skupina Gurgler, jižní svah, 2500 m (© Alpinpolizei, 6. 4. 2025)
V následujících dnech se pak na slunných svazích vytvářela stále silnější krusta. Sněhová pokrývka byla obecně stabilní. Lavinové nebezpečí bylo nízké. Kvalita sněhu se lišila v souladu s průběhem zimy – od dobrého prachového sněhu přes ideální firn až po rozlámanou krustu (Bruchharsch).

Dobré firnové podmínky v pohoří Sellrain (© Barbara Fink, 6. 4. 2025)

Rychle se měnící kvalita sněhu na malém prostoru. Centrální Stubaiské Alpy (© LWD Tirol, 10. 4. 2025)


Typické pro jaro – firnové zrcadlo. To vzniká kombinací povrchového zvlhčení sněhu v důsledku slunečního záření a teploty a ochlazujícího účinku větru. Skupina Granatspitz (© Peter Fuetsch, 6. 4. 2025)
Silný vítr ze severního sektoru přemístil především ve vysokohorských polohách trochu sněhu. Čerstvé polštáře navátého sněhu byly – pokud vůbec – jen krátkodobě nestabilní. Centrální Stubaiské Alpy (© Günter Chwojan, 6. 4. 2025)

Aktivita klouzavých lavin během týdne neustále klesala. Arlberg (© LWD Tirol, 6. 4. 2025)

Velmi výstižné pro tuto zimu: Obecně málo sněhu, na slunných svazích často zcela bez sněhu. Centrální Stubaiské Alpy (© LWD Tirol, 10. 4. 2025)

Navzdory sněhově chudé zimě by nemělo být podceňováno nebezpečí způsobené utržením sněhových převějí. Außerfern (© Stefan Zangerl, 4. 4. 2025)
Rychlý pohled do sněhové pokrývky:

Typický profil pro stinné svahy. Počátkem dubna ještě aktivní slabé vrstvy (krupice z 29. 3. a hranaté krystaly vytvořené do 10. 3.) se na tomto místě již neprojevily. Na stinných svazích ve vyšších polohách ještě přetrvávají určité teplotní rezervy.

Aktuálně místy ještě velmi silná tvrdá krusta na volné, vlhké až mokré vrstvě starého sněhu. Tato krusta pravděpodobně opět zeslábne, čímž se sněhová pokrývka stane náchylnější k porušení, které může vést k uvolnění laviny.
Krátký výhled
Nastává změna počasí. V příštích dnech se výrazně oteplí. Nejpozději v neděli bude vzduch také stále vlhčí. Lze tedy očekávat, že problémy s mokrým sněhem budou den ode dne narůstat. Jelikož právě na jaře mohou i malé změny počasí mít značný dopad na stabilitu