Nádherné hory a obrovské přívaly sněhu. Nejvíc mě zaujala část z lyžařského střediska Sheregesh, kde se Amící topí v bezedném prašanu a jezdí pilows velký jak baráky. A tak to netrvalo dlouho a na Sibiř jsme vyrazili i my.

Bohužel nás v Sheregeshi přivítal smutný majitel chalupy, ve které jsme byli ubytovaní, že tak málo sněhu v tuto dobu nepamatuje. A opravdu, v lese leželo asi 30 cm sněhu. Na sjezdovce koprovka. Všude trčely větve. Ale má prý zítra začít sněžit. Ujišťoval nás, snad aby nám zvedl náladu po 30 hodinách na cestě. No což, alespoň jsme měli den volna. Mohli jsme dosyta okusit zdejší pochutiny, jak v pevném, tak v kapalném stavu a pořádně zmapovat terén, kde že budeme jezdit. Až ten mordor z nebe opravdu příjde.

A mordor opravdu přišel! Během dalších tří dnů napadly 2 metry sněhu. Už druhý den jsme řvali hrnečku dost. Užili jsme si pohodové jízdy v lese i těžší mezi kameny. Jen bohužel na ty opravdu těžké linie, které jezdili Amíci, na ty ještě nebylo dost sněhu.

Na další tři dny se počasí umoudřilo a panovalo slunečno, bezvětří a teploty kolem nuly. Zkrátka takové normální sibiřské počasí. A tak jsme mohli vyrážet na tory za hranice areálu, kde se skrývají krásné dlouhé sjezdy.

Celkově mi lyžařské středisko Sheregesh dost připomínalo Špindl, jak charakterem střediska, okolními kopci, tak osazenstvem na svahu. Nepřekvapilo mě, že zde sjezdovky moc upravovat neumí, ale kvůli tomu sem nikdo nejezdí. Ani místňáci ne. A tak se připravte na boj o každý kousek prašanu ve středisku. Naštěstí lokálové ještě na pásech moc nechodí. Pokud umíte hledat, tak zde vždy první stopu najdete.

Na půlku listopadu skvělé zahájení sezony, po pás v prachu v pásmu lesa. Jen škoda, že tu nebylo o ty dva metry více sněhu, jak to bývá v této době běžné. Pak by to bylo naprostá pohádka.

Moc děkuji všem, kteří mi pomáhají hledat nové freeride destinace! Armada Skis, The North Face, Dynafit, Boatpark, Freeride.cz/ski

7minutové dokumentační video s mluveným slovem…

          

Video: Ondřej Pekárek, http://www.freerideguides.cz