nejnovější články
-
Klouzavý blok
know-how 2. 11. 2015 4987 návštěvy
Pro klouzavý blok je třeba izolovat pravoúhlý blok 2 m široký a 1,5 m hluboký směrem do svahu. Kopejte přibližně do hloubky 1,5 m, pokud je sněhu méně, tak až k zemi. Zezadu blok odřízněte pomocí lanka nebo pomocné šňůry s uzlíky.
-
Kompresní test
know-how 1. 11. 2015 7981 návštěvy
Pro kompresní test je třeba lopatou nebo pilou izolovat sloup o stranách 30 x 30 cm, vysoký zhruba 1 metr. Na blok položte list lopaty, do kterého udeřte nejprve 10krát dlaní, 10krát předloktím (úderem vycházejícím z lokte) a 10krát celou paží (jedná se vždy spíše o volný dopad části končetiny než o opravdové údery).
-
Volba linie sjezdu
know-how 29. 10. 2015 3293 návštěvy
Volba linie sjezdu neboli lajny je ve freeridingu jedna z nejdůležitějších věcí. Ovlivňuje bezpečnost, estetiku, prožitek i případný audiovizuální výstup (foto, video) z jízdy. Na samotném svahu je to již zpravidla jediná věc, kterou můžete ovlivnit, a proto je potřeba věnovat výběru linie náležitou pozornost.
-
Volba bezpečné trasy
know-how 29. 10. 2015 3153 návštěvy
Prošlápnout co nejbezpečnější a nejpohodlnější stopu je pro každého skialpinistu velmi důležitou dovedností, pokud chce vyrážet na túry samostatně, bez horského vůdce. Jak se to naučit? Přemýšlejte o stopách, které kopírujete po vašich předchůdcích, a když máte možnost, nevyhýbejte se vůdčí roli a prošlapávejte si stopu sami. Čí...
-
Jak dělat stoupací otočku
know-how 23. 10. 2015 7940 návštěvy
Otočka patří mezi základní dovednosti. Jejímu provádění se nevyhnete na svazích kolem 30 ° a prudších. Bezchybné, automatické zvládání otočky na všech druzích sněhu i v krkolomnějších polohách je bezpodmínečně nutné.
-
Technika stoupání na pásech
know-how 23. 10. 2015 7915 návštěvy
Stoupat vzhůru na lyžích zabere během túry největší porci času a většinou sebere i nejvíce sil. Kromě slušné kondice je důležité zvládat i optimální techniku, která může spoustu sil ušetřit.
-
Jak ošetřit puchýř
know-how 23. 10. 2015 11649 návštěvy
V běžném životě i v outdooru jsme nejčastěji konfrontováni s puchýři, které vznikají působením opakovaného tlaku a tření na kůži. Tím dochází k namáhání jednotlivých vrstev kůže střihovým efektem. Postižený nejprve pociťuje v exponovaném místě tření a pálení a na kůži je patrné zarudnutí.
-
První pomoc při omrzlinách
know-how 23. 10. 2015 4069 návštěvy
Omrzliny jsou místní poškození kůže až do hlubších vrstev, vznikají intenzívním působením chladu v závislosti na délce vystavení chladu a dalších faktorech. Dlouhodobé působení chladu, vlhko, silný vítr jsou přidružené faktory vyvolávající poškození chladem i za teplot, které nemusí nutně ...
-
Pravidla bezpečného výstupu
know-how 23. 10. 2015 3031 návštěvy
Pohybujete-li se v zimním terénu v podmínkách zvýšeného rizika (nevýhodné podmínky, prudké svahy), je na místě opatrné, defenzivní chování vedoucí k co nejmenšímu (bez rázů) zatížení sněhové vrstvy. Takové chování má smysl v případě, že ho dodržují všechny osoby na sv...
-
Jak dobře musí skialpinista umět lyžovat?
know-how 23. 10. 2015 5615 návštěvy
Lyžařské dovednosti jsou jedním z nejdůležitějších předpokladů kvalitního zážitku při skitouringu i freeridu. Pokud lyžujete obstojně na upravené sjezdovce, je v dnešní době dobře ovladatelných lyží velmi pravděpodobné, že základy jízdy na lyžích zvládáte.
-
Haute Route jihotyrolských Dolomit
túry a chaty 16. 10. 2015 5246 návštěvy
Dolomity nebyly dlouhá léta v hledáčku mých skialpových zájmů. Důvodem byl především nedostatek v zimě otevřených horských chat. Jednoho dne jsem si přečetl inspirativní článek o přechodu Dolomit ze západu na východ a bylo jasno. Tam musím!
-
Co ovlivňuje vznik lavin I. - podmínky
laviny 15. 10. 2015 6259 návštěvy
Sníh, vítr, teplota a déšť ovlivňují naprosto zásadně míru lavinového nebezpečí. Zejména když při sněžení fouká vítr - což je ve výškách skoro vždy - je právě sníh přepravený silným větrem na závětrnou stranu. Tam skrývá velký potenciál pro deskovou lavinu!
-
Oberaletsch je pro fajnšmekry
túry a chaty 15. 10. 2015 2633 návštěvy
Ledovec Aletschgletscher je nejdelší v kontinentální Evropě a každoročně jej obhlíží tisíce turistů. Nachází se v horním Wallisu a na začátku třetího tisíciletí se stal součástí světového přírodního dědictví UNESCO. Obklopuje ho sice řada lanovek a železnice, a přesto se dá v jeho bezprostřední blízkosti naj...
-
Co ovlivňuje vznik lavin II. - terén
laviny 14. 10. 2015 7027 návštěvy
Terén je jediným faktorem ovlivňujícím laviny, který se s časem nemění. Sklon svahu, jeho expozice, tvar a ještě nadmořská výška - veličiny, které můžete pečlivě nastuodovat doma u mapy, ještě lépe však na monitoru, ideálně ve 3D zobrazení v mapě Google Earth.
-
Co ovlivňuje vznik lavin III. - lidský faktor
laviny 13. 10. 2015 3483 návštěvy
Člověk hraje při vzniku lavin významnou roli – 90 % lavin se uvolní lavinu přičiněním lidí.
-
10 tyrolských vzorů lavinového nebezpečí
laviny 12. 10. 2015 7820 návštěvy
V uplynulých letech získalo v oblasti nauky o lavinách na významu tzv. rozpoznávání typů nebezpečí. Podle švýcarské metodiky byly pojmenovány čtyři „typické lavinové problémy“, popsané na předchozích stranách. Lavinoví odborníci z Tyrolska Rudi Mair a Patrick Nairz popsali 10 typických druhů lavinového nebezpečí.
-
Smysl má jen kompletní nouzové vybavení!
know-how 12. 10. 2015 5024 návštěvy
Vyhledávač na těle a v batohu lopata , sonda, lékárnička a bivakovací vak – to je základ bez kompromisů. Nadstandardem je lavinový batoh, popř. Avalung. Použití lavinového batohu nic nemění na povinnosti mít vždy s sebou vyhledávač (na těle), lopatu a sondu (v batohu).
-
Nosení vyhledávačů
know-how 12. 10. 2015 3370 návštěvy
Vyhledávač můžete nosit dvěma rovnocennými způsoby. Na rozdíl od lopaty a sondy jej nenosíte nikdy v batohu, ale vždy přímo na těle. Součástí vyhledávače je pouzdro s popruhy k nošení vyhledávače přímo na těle. Druhou možností je vložit vyhledávač do kapsy na zip. V obou případech je dobré mít displej, tedy nejzranitelnější část př&iac...
-
Kontrola vyhledávačů
know-how 12. 10. 2015 3135 návštěvy
Lavinový vyhledávač je neoddiskutovatelnou součástí výbavy pro zasněžený volný terén. Nejdůležitější je samozřejmě umět s ním správně zacházet v případě lavinové nehody. S tím ale souvisí i další rutinní činnosti…
-
Tyrolské vzory lavinového nebezpečí ve zkratce
laviny 11. 10. 2015 5073 návštěvy
Předkládané modely popisují typické lavinové situace, které jsou jasně definovatelné a zjevně nebezpečné. Nastávají opakovaně v průběhu většiny zimních sezón. Četné analýzy nehod, ke kterým došlo v uplynulých dvaceti letech, totiž prokázaly, že za většinou z nich stojí jeden z deseti typů lavinového nebezpečí....