Kromě toho i unikátní možnost vyzkoušet si ve svých rukou vyhledávače, lopaty a sondy od většiny světových výrobců a nebudou chybět ani lavinové batohy. To vše v Krkonoších, v hotelu Velveta nedaleko Špindlu. Tak tedy k těm prezentacím…

Marek Biskupič

Ředitel Strediska lavinovej prevencie Horskej záchrannej služby na Slovensku

Analýza lavinových nehod ve slovenských horách

Když už někoho zasype lavina, je dobré se z nehody poučit a popsat její příčiny a chování, díky kterému by se dalo nehodě předejít. Na konkrétních lavinách ve slovenských horách Marek probere, jaké chyby skialpinisté udělali, případně jak se jim mohli vyhnout a co bylo pravděpodobnou příčinou uvolnění laviny, případně co se dalo udělat lépe a lavině se vyhnout…

Vojtěch Tryzna

Geomorfolog a specialista na sníh

Nebezpečné sněhové formy a lavinový katastr Krkonoš

Rozmístění sněhové pokrývky ovlivňuje řada faktorů: od expozice ke světovým stranám, přes sklon a členitost reliéfu, teplotu vzduchu, tak především rychlost a směr větrného proudění. Tyto faktory také přispívají k rozvrstvení sněhové pokrývky a vývoji nebezpečných sněhových forem. Vzniklé kritické vrstvy následně zapříčiňují samovolné či podmíněné vypadávání lavin, proto je pro bezpečný pohyb v lavinovém terénu zásadní schopnost naučit se tyto nebezpečné vrstvy rozpoznávat. Od sezóny 1961/62 je veden Lavinový katastr Krkonoš. Co se do něho všechno zaznamenává, na jakých svazích a v jakém měsíci vypadávají laviny nejčastěji, co je to anemo-orografický systém Krkonoš a jak zapříčinil lavinu v Modrém dole 10. února 2015?

Martin Honzík

vedoucí letecký záchranář LZS Hradec Králové, člen Lékařské a Metodické komise Českého horolezeckého svazu a Společnosti horské medicíny

První pomoc a záchrana při lavinové nehodě

Prezentace profesionálního záchranáře o managementu záchrany a především první pomoci, jejíž zvládnutí kamarády může zachránit život zasypaného. Včasné vyhrabání z laviny je základem úspěšné záchrany, poskytnutí následné první pomoci je neméně důležité.

Tomáš Saifrt

Vedoucí učiliště požární ochrany a nadšenec do orientace a skitouringu

Orientace v terénu s využitím mapy a navigačního přístroje GPS

Seznámím vás s praktickým použitím orientačních pomůcek - základní informace o turistických mapách, na co je dobrá papírová mapa, k čemu je měřítko mapy, jak se vyznat ve vrstevnicích, jaké souřadnicové systémy v mapě najdu a k čemu jsou dobré, základy používání turistické navigace GPS, jak si správně nastavit GPS aby si rozuměla s turistickou mapou, přenesení waypointu z GPS do navigace a z mapy do GPS, využití webu mapy.cz a chytrého telefonu.

Libor Dušek a Zdeněk Jirouš.

Horolezci z Krkonoš

Skialpinistický prvosjezd vrcholu Karl Marx (6723 m) na Pamíru

Štít Karla Marxe je se svými 6723 metry nejvyšší horou jižního Pamíru. Vrchní část (asi do 5 500m) se dá sjet na lyžích, ačkoliv tam na vás nečeká prašan, ale záludný led pokrytý vrstvičkou sněhu... Jak se cestuje, leze a lyžuje v opuštěných asijských velehorách se dozvíte během vtipné diashow!

Michal Bulička

Provozovatel a redaktor Skitour.Guru

HAUTE ROUTE DOLOMITY

Pětidenní přechod jihotyrolské části Dolomit od západu k východu. Z údolí Funes do oblasti Alta Badia a nakonec sjezd ze sedla mezi stěnami Tre Cime di Lavaredo. Parádní kulisa skalnatých věží, desítky cikcaků mezi skalami do sedla pod Puezspitze, pestrý výstup na vrchol Lavarella, úchvatný sjezd z Grand Vallon. Inspirativní diashow pro milovníky skialpových přechodů…

Nezapomeňte se přihlásit na webu RockPoint.cz, kapacita se plní…