Cesta autem

Nejjednodušší je cesta do Interlakenu a dále do Lauterbrunnenu nebo Grindelwaldu, kde lze zaparkovat ve dvou parkovacích domech. Při cestě od jihu jeďte po dálnici do Andermattu, o kousek dál je Realp, odkud startuje autovlak Auto­verlad Furka pod stejnojmenným průsmykem do Oberwaldu. Když zvolíte start z Blattenu, využijte opět autovlak od severu na jih - Autoverlad Lötschberg z Kan­derstegu do Goppensteinu. Proč jsme zvolily nástup z jihu?

3 nástupní varianty

Vlakem na Jungfraujoch je nejsnazší a nejrychlejší cesta do říše ledu a sněhu. Taky s přehledem nejdražší a s nejvyšším důrazem na aklimatizaci – rozhodně doporučuji první nocleh na chatě Konkordia (2850 m). O cenách a možnostech slev se informujte na webu jungfrau.ch.

Blatten (1580 m) v Lötschentalumá parkoviště na konci vesnice a cesta na chatu Hollandia (3173 m) je dlouhá skoro 20 km a útěchou je, že stoupání je až na závěr pod sedlem Lötschelücke pozvolné. Pro aklimatizaci vhodný nástup, nutné vyrazit ráno!

Lanovku z Fiesch na Fiescheralp považuji za ideální řešení nástupu do hor. Lanovka vás vyveze do 2215 m, mírným stoupání po urolbované, lavinově bezpečné cestě (součást skiresortu) vás dovede k dlouhému tunelu pod Tälligratem (čelovku s sebou, tunel nemá osvětlení). Na konci tunelu, nad jezírky Märjele je chajda Gletscherstube (otevřená jen v létě) a stačí sjet kousek k rozbrázděnému ledovci. Pak prokličkovat navázaní na laně mezi séraky a po rozlehlém ledovci Aletschgletscher na chatu Konkordiahütte. Doporučiji stihnout hned tu první ráno, vyjíždí v 7.45.

Trojice chat

V oblasti centrálních Bernských Alp je k dispozici 5 horských chat. Pokud vynecháme na okrajích oblasti položené chaty Hollandiahütte a Oberaarjochhütte zbývá trojice, kolem které se točí zdejší skialpový svět – Konkordiahütte, Mönchsjochhütte a Finsteraarhor­nhütte.

Finsteraarhor­nhütte

Tahle chata je solidní jistotou, stabilní tým, který vede s přehledem moderní horskou chatu. Ta je východištěm hlavně na žádaný Finsteraarhorn, ale také na oba Fiescherhorny i na Wannenhorn, případně Wyssnollen.

Konkordiahütte

se pyšní ideální polohou nad soutokem 5 ledovců, kterému se říká Konkordiaplatz. Před 150 lety, ji postavili kousek nad ledovcem. Ten ale stále ztrácí na mocnosti a tak dnes musíte vystoupat po precizní konstrukci ocelových schodů na parádní vyhlídkovou plošinu, s terasou před chatou. Konkordia má kosmopolitní atmosféru, velkou kapacitu a sympatickou obsluhu. Zásadní výhodou je nejnižší nadmořská výška mezi trojicí chat. Proto je výborná k aklimatizaci, zejména po příjezdu vlakem na Jungfraujoch.

Mönchsjochhütte

Je snadno dostupná po urolbované cestě ze sedla Jungfraujoch, přes den tam chodí výletníci z vlaku na kafe a koláč. Nejvýše položená švýcarská chata (3.657 m) má problém s tekoucí vodou, kterou si musí dovážet rolbou v cisterně z nádraží Jungfraujoch (tam ji dopraví vlak) nebo rozpouštěním sněhu a ledu. Dělat zde chataře není vůbec jednoduché. Perfektní výhled nabízí vkusně zařízená jídelna chaty. Pozor dávejte na aklimatizaci. Když vás doveze vlak z Interlakenu nahoru a vy si přidáte ten den výstup na Jungfrau nebo Mnicha, můžete noc na blízké, ale vysoko položené chatě protrpět.

Oberaarjochhütte

Pokud máte chuť okusit, jak se nocuje na dalším orlím hnízdě, dejte si přechod na chatu Oberaarjoch na skalní římse nad sedlem téhož jména. Je to nejvýchodnější chata centrální části Bernských Alp a kdo hledá odlehlé končiny, neměl by ji vynechat.

Rezervace chat

Dá se provádět jednoduše online. Na webu chat Konkordia, Mönchsjoch i Oberaarjoch vi­díte, kolik míst je k dispozici. Nikoli u rezervace chaty Finsteraarhor­nhütte, kde zadáte do formuláře údaje a čekáte na odpověď chataře. Touto chatou tedy při rezervaci začněte, je o ni zdaleka největší zájem a její kapacita není až tak velká. Když vám ji potvrdí, můžete řešit další kombinace tras.

Aklimatizace

Aklimatizace je při pohybu ve výškách 3000+ zásadní téma. Pokud přijedete do hor ze severu (Jungfraujoch) nebo z jihu (Fiesch), vězte, že nejlépe se vám bude spát na chatě Konkordia (2850 m). Vyhněte se první noci na chatě Mönchsjoch (3657 m).


Bernské Alpy - Jungfrauregion, užitečné odkazy:

Horská chata Finstera­arhornhütte - praktické informace, rezervace, meteo, mapy skialpových túr, GPS navigace, fotogalerie. Skialpinistické túry na Finsteraar­horn, Ht.Fiescherhorn, Gr. Fiescherhorn, Vord. Galmihorn, Gr. Wannenhorn a Wyssnollen.

Horská chata Konkordi­ahütte praktické informace, rezervace, meteo, mapy skialpových túr, GPS navigace, fotogalerie. Ski­alpinistické túry na JungfrauGross Grünhorn, Klein Grünhorn, Grünegghorn, Louwihorn, Kanzberg, Klein Wannenhorn a Trugberg.

Horská chata Mönchsjoc­hhütte praktické informace, rezervace, meteo, mapy skialpových túr, GPS navigace, fotogalerie. Ski­alpinistické túry na MönchJun­gfrau a Gross Grünhorn.

Horská chata Oberaar­jochhütte praktické informace, rezervace, meteo, mapy skialpových túr, GPS navigace, fotogalerie. Ski­alpinistická túra na Vord. Galmihorn

Horská chata Hollandiahüttepraktické informace, rezervace, meteo, mapy skialpových túr, GPS navigace, fotogalerie. Ski­alpinistická túry na Äbeni Flue


Bernské Alpy - informace pod čarou

Bernské Alpy (Bernese Alps) jsou horským pásmem nacházejícím se v západní části Alp, ve Švýcarsku. Berner Alpen, fr. Alpes bernoises, leží na území kantonu Bern, od kterého také získaly své jméno a dále v kantonech Wallis (Valais), Vaud a Fribourg.

Na Konkordiaplatzu se spojují čtyři rozsáhlé ledovce v jeden tok. Těmito ledovci jsou Grosser Aletschfirn, Jungfraufirn, Ewigschneefeld a Grünegfirn. Dále ledovcová masa pokračuje jako největší alpský ledovec, pod názvem Grosser Aletschgletscher, který má délku téměř 26 kilometrů. Ostatní ledovce v Bernských Alpách, jako jsou Kanderfirn, Fieschergletscher a Unteraargletscher, jsou také obrovských rozměrů a tak se ledovcům v oblasti Jungfrauregion přezdívá „Arktida Evropy“.

Nejznámější přístupovou trasou do říše věčného ledu je ozubnicová železnice Jungfraubahn, která vede až na sedlo Jungfraujoch. Tato železnice byla postavena v letech 1896–1912 a tunel, kterým projíždí prochází skrz hory Eiger a Mönch. Její nejvyšší stanice se nachází ve výšce 3454 m nad mořem, což z ní dělá nejvýše položené nádraží v Evropě.