Výběr termínu
Pro přechody v Alpách od Innsbrucku na západ je vhodné období od poloviny března do konce dubna, případně začátku května. Hodně záleží na tom je ideální bř
Volba trasy
Nejslavnější haute route míří z Chamonix do Zermattu. Je ovšem řada dalších, které rozhodně stojí za řeč a v některých ohledech mohou být i zajímavější. Každopádně je nutné zvolit trasu, která odpovídá kondici a dovednostem členů skupiny.
V následujících článcích vás budu seznamovat s přechody, které vedou mezi chatami s obsluhou, což výrazně odlehčuje zátěž v batohu (bez vařiče, hrnců, potravin, spacáku atd…). V některých průvodcích i na webu najdete různé, maximalistické varianty přes winteraumy, ale ty osobně moc nedoporučuji. V dnešní uspěchané době je také složité, mít dostatek času nebo dovolené na delší, než 4-5 denní akci. Pro kratší přechody také mluví počasí. Okno slunečného počasí na 7 dní se objeví méně často než to 4denní…



Průvodce a mapy
Pečlivá příprava spočívá v četbě knih, časopisů, reportáží na webu o trasách. Existují různé tištěné průvodce, které jsou výbornou inspirací. Je fajn pořídit si papírové mapy oblastí, takové plánování je lepší než na displeji a hlavně vidíte různé alternativy tras na první pohled.
Plánování túr
Když se rozhodnete pro některou z haute route, je potřeba naplánovat každou etapu, zjistit délku trasy i převýšení, posoudit expozice svahů a jejich sklony a lavinový potenciál. Nutná je správná časová představa o túrách i s ohledem na kondici a schopnosti lidí v mé skupině.
Alternativní a únikové trasy
Když se během trasy pokazí počasí, bývá tématem bezpečný návrat do údolí. Je proto důležité, mít připravené únikové trasy do údolí včetně nahraných GPX tras v navigaci, a představu o spojení veřejnou dopravou k autu, případně kontakt na taxi, které vás dopraví z odlehlého horského údolí.
Logistika
Málokdy jsou hautes routes okružní trasy, kde se vrátíte po poslední etapě na místo startu. Většinou bude potřeba cestovat k autu. Je výhodou mít plán, jak se tam dostat a jak dlouho to bude trvat. Zda cestovat k autu celá skupina nebo jen řidič. Pokud jedete dvěma auty je to výhoda, první převezete do cíle, druhé vyzvednete při návratu, na místě startu.





Horské chaty
Chaty jsou ostrovy jistoty – poskytují nocleh a výborné jídlo. Rezervace je dnes nutná a s růstem popularity skialpu je stále těžší rezervovat místo pár dní předem, když se jeví počasí nadějně. Většina chat má dnes možnost objednávat noclehy přes online aplikace a tak je vidět, zda a kolik volných míst je. Pokud se vám nepovede na některé z chat získat místo, zkuste na té předchozí dát 2 noci a túru navíc, třeba se trefíte do volné kapacity o den později.
Rezervace chat může být zapeklitá záležitost a je dobré udělat první rezervaci ještě před začátkem zimy a pak ji případně posouvat.
SkitourGuru Tip: Pokud nejste závislí na dnech dovolené, první noc na chatě si rezervujte v noci z neděle na pondělí, když opustí chatu víkendoví hosté. Většina chat bude až do noci ze čtvrtku na pátek volná, máte tedy 5 nocí k dispozici a pak už jen stačí trefit okno hezkého počasí. Další variantou je naplánovat cestu tak, aby vám noc na nejvíce obsazené chatě vyšla na první polovinu týdne.
Platba v hotovosti?
Na řadě chat není možnost platit kartou a tak je dobré mít papírové bankovky v měně daného státu. Ve Švýcarsku bývá běžně akceptováno po kurzovém přepočtu Euro (€) místo švýcarských franků (CHF).
Orientace a navigace
Příprava na haute route spočívá také v tom, že si nahrajete do GPS přístroje potřebné trasy včetně všech alternativních. Jak ukazuje smutný příběh na trase Dix – Vignettes, mobil opravdu není vhodná navigační pomůcka do nepříznivého počasí. Proto by ve skupině měl být vždy alespoň 1 navigační přístroj na tužkové baterky. Před odjezdem velmi doporučuji zobrazit si trasy na 3D mapě Google Earth a prohlédnout si linie tras v prostorovém zobrazení terénu.





Výstupy na vrcholy
Ideální scénář každé haute route spočívá jednak v přesunu mezi chatami s přidanou hodnotou, kterou je výstup cestou na vhodný vrchol. Většina tras, které vám na Skitour.Guru představíme, to tak má v každé etapě vícedenní túry.
Ledovce na trase
Většina vysokohorských přechodů vede přes ledovce, někdy méně, jindy více. Od oblasti rakouských Hohe Tauern na západ vede většina túr po ledovci a tomu je potřeba přizpůsobit jednak vybavení a jednak metodu bezpečného postupu. Ledovce sice stále ztrácí na mocnosti i délce, nicméně nebezpečí pádu do trhliny tu stále je…
Pokud jde o dovednosti, tak důležité je umět jít navázaný v lanovém družstvu, zvládnout zachycení pádu a vybudovat kotvící bod v případě pádu do trhliny.



Jak se vybavit? Nalehko!
Haute route je vytrvalostní disciplína a určitě se vyplatí minimalizovat váhu batohu a tím se zmenší i jeho objem. Velmi dobře si promyslete oblečení, které zabere hodně místa a i když se to nezdá, tak se projeví na váze víc, než byste čekali. Základním kamenem je termoprádlo z merina, které nezapáchá. K tomu rezervní triko opět z merina, náhradní podkolenky a teplé rukavice a čepici. Všechny vrstvy oblečení (softshell kalhoty, bunda a vesta) v souladu s očekávanými teplotami a samozřejmostí je i lehký péřový svetřík nebo bunda. Nepromokavá goretexová bunda v batohu nesmí chybět, a optimálně ani kalhoty.
Cepín, mačky a haršajsny
Svatá trojice pro pohyb po tvrdém, zledovatělém svahu je povinnou výbavou. Na ledovci by měl mít každý šroub do ledu a potřebnou sabu karabin, smyček a prusíků na sedáku. O tom je samostatný článek tady.
V dalším článku na téma haute route se dozvíte o přechodech v rakouských Alpách.