Mobily – robustnost, ovladatelnost, odolnost…

Dá se říct, že vlastnostmi v nadpisu chytré telefony neoplývají. Kromě nemnoha outdoorových smartphonů je většina mobilů navržena především pro použití v městském prostředí, což znamená, že v alpském terénu narážejí na své limity. Přesto je pravidelně používáme na horách, což za příznivých podmínek funguje skvěle. V extrémních situacích, když je potřeba používat smartphone po delší dobu k navigaci a je vystaven vlhkosti a chladu nebo může spadnout, jsou však nezbytná specifická opatření nebo alternativní řešení. Dobrou ochranu proti vlhkosti a nárazům poskytují pouze kvalitní pouzdra od výrobců jako např. Lifeproof nebo Otterbox. Navíc na tato pouzdra lze často připevnit šňůru pro zajištění proti pádu.

 

 

GPS navigace? Rozhodně ano!

Alternativním, dalo by se říct „oldschool“ řešením, které si stále udržuje své opodstatnění, je použití outdoorového GPS přístroje od výrobců jako např. Garmin. Přístroje jako Garmin GPSmap nebo Garmin e-Trex jsou speciálně navrženy pro tyto účely a lze je snadno ovládat i v rukavicích. V chladu je totiž třeba chránit nejen telefon, ale i naše prsty. K tomu jsou potřeba buď rukavice vhodné pro ovládání dotykových monitorů mobilů, nebo GPS zařízení s dotykovou obrazovkou nebo s ovládáním joystickem, popř. tlačítky. Další výhodou je, že na rozdíl od smartphonu nejsou GPS zařízení chráněna přístupovým kódem nebo jinými technickými překážkami před přístupem cizích osob a mohou je tedy používat všichni členové skupiny.

Navigační přístroj nebo mobil?

Z dlouholetých zkušeností rozhodně doporučuji pro primární zdroj navigace specializovaný GPS přístroj. Jaké jsou hlavní důvody, proč preferuji GPSku před mobilem:

  • Násobně delší výdrž baterií na jedno nabití.
  • Výměna baterek je otázka minuty, nabití mobilu z powerbanky trvá 2+ hodiny.
  • Možnost obsluhy přístroje v teplých rukavicích.
  • Mnohem vyšší odolnost proti vlhku, chladu a mechanickému poškození.
  • Rychlá vizuální navigace „podél linie trasy“ bez odemykání mobilu a spouštění displeje.
  • Nejmodernější navigace Garmin koupíte s nainstalovanou topografickou mapou. GPSkový pravěk s nutností skenování a kalibrování papírových map je pryč…
  • Mobil je skvělým doplňkem a zálohou, pro mě osobně nikdy primárním zdrojem navigace.
  • Všechny nevýhody navigačního přístroje (horší rozlišení a možnosti map, menší displej atd.) jde eliminovat pečlivou přípravou na túru a také kvalitní papírovou mapou 1:25000.
  • Satelitní signál, který potřebují GPSky je dostupný všude, v evropském regionu na vynikající úrovni.
  • Softwarové aktualizace u navigací jsou k dispozici velmi zřídka a i bez nich fungují přístroje výborně. Naopak aplikace jsou naopak v neustálém vývoji, ne všechny fungují bez signálu a mají jistý potenciál na to, že se něco pokazí.      

 

Jak je to s energií, potřebnou k provozu přístrojů a jak ji co nejvíce ušetřit a jak dosáhnout orientační jistoty, když se něco pokazí, se dozvíte příště.