S Davidem Trtíkem, který se bootfiottingu několik let intenzivně věnuje, jsem si povídal v jeho království mezi vercajkem, v tradiční brněnské lyžařské speciálce Trtík Sport…
Co je to bootfitting
Bootfitting, v dalším textu „BF“, je soubor činností, jejichž výsledkem je přizpůsobení tvaru boty podle tvaru lyžařovy nohy. Skládá se ze čtyř fází:
- Pečlivý výběr lyžařské boty, která uživateli docela dobře sedne. Tedy jít do obchodu, nejlépe takového, kde jsou zařízeni i na bootfitting a mají v týmu nějakého experta na BF.
- Tepelné přizpůsobení tvaru vnitřní botičky, tzv. „vypékání“.
- Mechanické úpravy skeletu boty, hlavně broušení a tvarování za tepla.
- Úprava stélky, nebo-li ortopedické tvarování sportovní vložky. Jde o její optimální výběr a přizpůsobení, případně i tepelné vytvarování na míru.
Nejlepší je, vyhnout se bootfitingu…
Není nad to, vyhnout se BF. Vyberete boty, které vám padnou jako ulité a když bude stačit doladění vypečením vnitřní botičky, je to skvělé. Základem úspěšného výběru je botu si pečlivě vyzkoušet. V přehledu bot na SkitourGuru se sice dočtete jakou má šířku chodidla (last width) a tuhost (flexindex), ale nepoznáte, jestli vám v ní noha plave, zda má nižší či vyšší nárt, osaháte si, jak se ovládá systém přepínání ski-walk atd. Prostě není nad osobní vyzkoušení.
Co se dá bootfittingem vylepšit…
Když nepomůže vypečení vnitřní botičky, přichází na řadu úpravy skeletu. Typické je zvětšování objemu v oblasti malíkové hrany a v kotníku a kloubu nad palcem.
Limity bootfittingu
Je potřeba vědět, že upravit nejde vše. Když si koupíte boty, které vám vůbec nesedí, nezachrání vás ani mistr světa v BF. Proto je důležité správně koupit a dolaďovat pouze detaily.
Problematické je zvětšování délky prostoru uvnitř skeletu, je dost složité a navíc hrozí poškození boty.
Upravit výšku nártu je u skeletu prakticky nemožné, v tomto ohledu je pečlivý výběr při nákupu nenahraditelnou hodnotou.
Jak se tvarují různé typy bot…
Nejjednodušší je to s botami pro závodníky. Takové lyžáky jsou vlastně polotovar, který je třeba doladit. Na váhu se vůbec nehledí, skelet je dostatečně tlustý na to, aby se dal vybrušovat. V podstatě ideální materiál pro bootfittera.
Závoďácké lyžáky mají navíc pod chodidlem plastovou desku, zvanou „zepa“. Ta se dá díky své tloušťce brousit a trochu i tepelně tvarovat a je to vlastně jediná možnost, jak přizpůsobit výšku nártu skeletu.
Lyžáky pro sportovní lyžování po sjezdovkách jsou už o něco tenčí, ale v podstatě se dají docela dobře upravovat, tedy platí to pro střední a vyšší třídu, která je vyrobena z kvalitnějších plastů. Low endová kvalita za nižší cenu z obchodních řetězců je zpravidla kvůli nevhodným vlastnostem plastů za tepla pro úpravu skeletu metodou BF nemožná. Dostáváme se ke kategoriím bot, které nás, skitourery a skialpinisty zajímá nejvíc. Lyžáky pro freeride, freeride touring a skitouring.
Složité konstrukce lyžáků pro skitouring
Boty, ve kterých se stoupá do kopce, musí být lehké. Mají přepínání mezi režimy chůze. Diametrální odlišnost oproti lyžákům na sjezdovku. K tomu konstrukce z různých materiálů, třeba skelet z Pebaxu, komín z Grilamidu a jazyk z polyuretanu. Různá lanka pro stahování namísto bytelných přezek. Aby toho nebylo málo, tak u některých kousků ještě nalepené panely z gumotextilu proti vnikání sněhu do bot. Sečteno a podtrženo – materiálová pestrost a konstrukční složitost jsou noční můrou bootfittera. Skelety se totiž tvarují za tepla a každý typ plastu se po nahřátí chová jinak.
Když vás boty tlačí nebo dřou…
…a dorazíte pro pomoc za fachmanem na BF s lehoučkými skialpovými lyžáky, nemůžete čekat zázraky a buďte prosím tolerantní. Když nepomohlo vypečení vnitřní botičky, ani přizpůsobená 3D stélka, jsou veškeré zákroky na skeletu opravdu náročné z výše uvedené konstrukční a materiálové komplikovanosti.
Vypékací vnitřní botička
Standardem ve skitouringu jsou dnes tepelně tvarovatelné botičky. Vypékat se dají opakovaně, takže když vám při letním volejbale ublíží výron a tvar kotníku se změní, stačí zopakovat tvarování v peci a přizpůsobit botu novému tvaru.
Současné lyžařské a skialpové speciálky vlastní nejednu pec a vypékaní je standardní úpravou. David Trtík má výborné zkušenosti s botičkami kanadské značky Intuition, které používá u lyžáků italská Scarpa.
Vypěňovací vnitřní botička
Kdo chce investovat do maximálního pohodlí, sáhne po vypěňovací vnitřní botičce. Funguje to tak, že do botičky, která se skládá z vnějšího a vnitřního svršku, se po zapnutí do skeletu vstříkne pěna, kterou lze přirovnat k expanzní pěně, používané ve stavebnictví. Ano, je to tak, do prostoru mezi vnitřek a vnějšek botičky se vstříkne hadičkami pěna, přičemž uživatel si na tuto operaci vleze do skeletu a zapne přezky. Po zatuhnutí pěny se odstraní přiváděcí hadičky a výsledkem je botka, vypolstrovaná přesně pro vaši nohu. Nevýhodou pro skialpinisty je vyšší váha, také cena cca 7000 Kč a nemožnost měnit opakovaně tvar.
Nadstandardní stélka
Odborně stélka, lidově vložka. Vyplňuje spodek vnitřní botičky a docela zásadně ovlivňuje pohodlí v botě. Hlavní funkcí stélky je podpora klenby. Většina lyžáků pro skitouring má lehkou, minimalistickou stélku, která přímo vybízí k výměně za tu, která podpoří klenbu. Na fotce vidíte, srovnání obyčejné, ploché vložky s 3D vložkou od Sidas, jednou z vůdčích značek v oboru BF, s obyčejnou vložkou, kterou koupíte v obchodě s lyžákami. Zatímco na obyčejné vložce se noha po utažení přezek „rozplácne“ a potřebuje k pohodlí víc místa do stran i na délku, tak u tvarované vložky s podporou klenby je noha v přirozeném, „nerozplácnutém“ tvaru. Noha v takovém stavu je méně náročná na prostor.
Sám jsem před lety, na Davidovu radu, „zkrátil“ díky tvarované vložce nohu natolik, že se z nesnesitelného svěráku stala pohodlná bota.
Shrnutí o bootfittingu
Když chcete pohodlnou botu, vybírejte pečlivě už při nákupu, zejména pozor na neupravitelnou výšku nártu. Když lyžáky nesedí ani po vypečení vnitřní botičky a výměny obyčejné stélky za 3D, pak je tu poslední možnost – úprava skeletu. Ta však není u konstrukčně složitých a materiálově různorodých bot pro skitouring vůbec jednoduchá.
Podle vyprávění Davida Trtíka připravil Michal Bulička
Tipy na bootfitting - v Brně rozhodně doporučuji Trtík Sport, na severu Moravy je v bootfittingu dominující Madeja Sport v Ostravě. V Praze vám vyladí boty na míru Boatpark v Karlíně.