Co se potřebuješ pro skialpinismus naučit
- Pohyb na stoupacích pásech
- Manipulace se skialpovou výbavou
- Plánování túry
- Zásady bezpečného pohybu v horách
- Jak praktikovat lavinovou prevenci
- Lyžování ve volném terénu
- Management záchranné akce a první pomoc v lavině
Kurz pro začátečníky
Nejčastěji narazíš na nabídku àla kurz základní skialpinistických dovedností. Předpokládá se alespoň průměrná lyžařská a fyzická zdatnost. Cílem takových kurzů bývá seznámení se skialpovou výbavou a její správné používání, nácvik pohybu na pásech (krok, otočky, pohyb ve skupině) a manipulace s nimi a jak se používá vázání i boty pro výstup i sjezd. Dále seznámení s lavinovou výbavou a základní úkony – zapínání, kontrola, přepínání mezi módy lavinového přístroje a vyhledávání jednoho zasypaného, základy sondování, vyhrabávání lopatou.
Jak se pozná kvalitní kurz
- Dostatečné Informace o zaměření kurzu
- Jasně definovaný program kurzu
- Méně témat, zato procvičovaných do hloubky
- Během dne praxe v terénu, teorie jen večer
- Dostatečně vzdělaný školitel(é)
- Malý počet frekventantů na jednoho školitele (max. 6)
- Délka kurzu odpovídající vzdělávacím cílům.
Lavinové kurzy
Správný lavinový kurz by měl být zaměřen jednak na prevenci – naučit se dělat taková opatření, aby ses do laviny vůbec nedostal a jednak na záchranu z laviny a první pomoc. Měli by ses seznámit s různými druhy sněhu a testováním stability sněhové vrstvy. Záchrana nespočívá jen v bezchybném ovládání práce s vyhledávačem ale hlavně v řízení záchranné akce včetně komunikace se záchranáři. Na programu by měla být i první pomoc, zaměřená na stavy zasypaného po vyproštění ze sněhu.
Strategie bezpečného chování v lavinovém terénu
Zdokonalovací lyžařské kurzy
Lyžařské umění jednak zvyšuje požitek při sjezdu a také je to prvek lavinové prevence. Pád lyžaře znamená několikanásobně větší zatížení sněhové vrstvy, což může uvolnit lavinu. Jistota na lyžích je důležitá i při obtížných sněhových podmínkách – v krustě, těžkém nebo zledovatělém sněhu. Proto má smysl zlepšovat se na specializovaných kurzech, které pořádají obvykle excelentní lyžaři z řad mezinárodně certifikovaných učitelů lyžování a lyžařsky nadprůměrných horských vůdců.
Kromě zlepšování techniky jízdy je dobrý i nácvik výběru optimální linie sjezdu, jak z hlediska bezpečnosti, tak lyžařské zdatnosti skupiny.
Ledovcový kurz
Dalším logickým stupněm je přechod z túr v neledovcovém terénu do zaledněného. To vyžaduje další porci vybavení, zvládnutí organizace a pohybu v lanovém družstvu. V případě pádu do trhliny dokázat i v nastalém stresu vyprostit kamaráda nebo dokonce sám sebe. Vstupním předpokladem do kurzu je zvládnutí uzlů a základní manipulace s lanem, praxe v chůzi v mačkách a cepínem.
Kurzy první pomoci v horách
Jak ošetřit zranění, to se hodí umět i v civilizaci. Ovládat specifika první pomoci po vyproštění z laviny je dobrá znát nejen teoreticky, ale nacvičit si je i na kvalifikovaných figurantech. Samozřejmostí je ovládání resuscitace, vědět jak se vyrovnat s podchlazením a omrzlinami.
Najdi si svého učitele
Horský vůdce je nejvyšší možné vzdělání pro vodění po horách. Praktické i teoretické znalosti by měly být na vysoké úrovni. Je tu ovšem i otázka pedagogického talentu… Zkuste dát na osobní doporučení, někoho, kdo má kurz s konkrétním vůdcem za sebou.
Když jste členy horolezeckého oddílu, můžete se přihlásit do kurzu nebo školení v rámci klubové horoškoly. Otázkou pak je, jaké jsou odborné kvality školitele.
S kamarádem to jde taky. Seznámit se s vybavením nebo podniknout nějakou lehčí túru. Čekat asi nemůžete nějaké odborné přednášky a bezchybné předvádění potřebné metodiky v praxi. Jasně, že se najdou výjimky, ale tady bych zůstal raději v rovině prvního seznamovacího kroku.
Samostudium
V tomto směru Ti určitě pomůže Skitour.Guru, kde se dozvíš vše potřebné z teorie…