Loňská tragédie nad Zermattem a skupinka umrzlých kousek od chaty Vignettes, to jsou nejznámější případy, které padají na vrub problémům s orientací. Proto je vhodné, seznámit se s prevencí ztráty orientace, ke které nám stále více pomáhá elektronika.
Energie potřebná pro elektroniku
Baterie a akumulátory nemají rády chlad, což se rychle projeví hlavně u smartphonů, u GPS zařízení mnohem méně. GPSky někdo používá jako záložní pro orientační nouzi na túrách, jiní jako primární orientační nástroj. V obou případech je nutné být vybaven záložními zdroji.
GPS zařízení a zdroje energie
Podle konstrukce zařízení jsou k dispozici vestavěné akumulátory nebo vyměnitelné baterie/akumulátory, které se mohou výrazně lišit ve své odolnosti vůči chladu. Vybíráme mezi různými typy dostupnými na trhu.
Jednorázové baterie
Mignon (AA) nebo Micro (AAA) baterie lze zakoupit jako lithiové, alkalické nebo zinko-uhlíkové baterie.
- Alkalické baterie jsou dobrou volbou pro provoz v GPS zařízeních díky nízkému samovybíjení, ale mají slabiny při nízkých teplotách. Už při teplotách kolem nuly může dojít ke ztrátě kapacity kolem 20 až 40 procent.
- Lithiové baterie jsou nejlepší, ale také nejdražší volbou pro použití při nízkých teplotách. I při minus 20 stupních Celsia funguje GPS zařízení spolehlivě. Navíc se samy nevybíjejí, a jsou proto ideální pro záložní zdroje, která se používají jen zřídka.
- Zinko-uhlíkové baterie - nejlevnější baterie, nejsou hodné doporučení a neměly by se používat v žádném zařízení v horách.
Dobíjecí akumulátory
Ve velikostech AA nebo AAA (Micro) jsou k dispozici akumulátory Ni-MH, Ni-Zn nebo lithium-iontové (Li-Ion) akumulátory. Pokud jde o odolnost vůči chladu a samovybíjení, jednotlivé modely různých výrobců se bohužel výrazně liší, takže zde nelze dát jednoduché doporučení pro nákup. Pozor, každý dobíjecí akumulátor má životnost definovanou počtem nabíjecích cyklů, takže je dobré občas koupit nové.
Použitelnost při teplotách pod nulou
Kapacita v mAh (miliampér hodiny) napovídá, jak dlouho lze GPSku provozovat. Čím více mAh, tím víc vydrží. Pro výdrž je klíčová je teplota akumulátoru při zapnutí zařízení. Pokud je GPS zařízení jako záloha v batohu a má být v případě nouze aktivováno, může se zobrazit jako vybitý, přestože byly akumulátory plně nabity. V takovém případě je vhodné nejdříve akumulátory ohřát na těle, než je vložíte do zařízení, jinak nebude GPS zařízení fungovat. Ještě lepší je zapnout navigaci už v teple chaty a během túry ji nostit v náprsní kapse nebo ve víku batohu. V oboupřípadech se snižuje spotřeba energie vlivem mrazu.
Samovybíjení a hluboké vybití
Pozor na tento problém hlavně u NiMH akumulátorů. Nebezpečné je, pokud se akumulátory (v GPS zařízení) často nepoužívají a nenabíjejí, pak se mohou tzv. hluboce vybít a stát se nefunkčními. To může být fatální, pokud se to zjistí až na túře. Akumulátory nejsou tou nejlepší volbou pro ty, kdo používají GPS přístroj jen zřídka. Pokud chcete používat akumulátory, je dobré zařadit pro jistotu do standardní výbavy i sadu lithiových baterií.
Eneloop v Garmin e-Trex 32x
Moje osobní zkušenost, hodná doporučení jsou dobíjecí monočlánky Sanyo Eneloop, které se dodávají ve velikosti jak AA, tak i AAA. Používám malou mapovou navigaci Garmin e-trex 32x. Je to léty prověřený a naprosto spolehlivý přístroj s ovládáním pomocí joysticku, který jde obsluhovat i v teplých rukavicích. Sada 2 AA dobíjecích monočlánků Eneloop mi při zimní túře vydrží 2 dny, na jaře, když je teplo i 3 túry. Důležité je vypínat přístroj hned v cíli túry po uložení prošlé trasy.
Chytrý telefon a spotřeba energie
Vestavěné akumulátory ve smartphonech (a také v GPS zařízeních) jsou obvykle lithium-iontové akumulátory. Výhodou Li-Ion je fakt, že jim nevadí nabíjení v jakékoli chvíli, třeba když mají ještě 70%. Ostatní dobíjecí baterie nabíjejte raději po úplném vybití. Stejně jako Ni-MH a Ni-Zn akumulátory i Li-Ion ztrácejí rychle na kapacitě i při nízkých teplotách.
Další komplikací je, že některé operační systémy automaticky vypnou telefon při teplotách pod nulou, pokud úroveň nabití klesne pod určitou hodnotu. V takovém případě nelze telefon znovu zapnout, dokud se nezahřeje nebo nepřipojí ke zdroji energie. Lithium-iontové akumulátory ve smartphonech nejlépe fungují v plusovém teplotním rozmezí 10 až 25 stupňů Celsia, což je důvod, proč výrobci jako Apple uvádějí provozní teplotu mezi nulou a 35 stupni Celsia. Proto je vhodné nosit mobil blízko těla a vytahovat ho jen na krátké okamžiky nebo ho připojit k powerbance (náhradnímu akumulátoru), pokud musí být delší dobu v chladu.
Obecně platí pro všechny smartphony a přístroje GPS jednoduché doporučení: před každou túrou plně nabít akumulátor. Při delších výletech je velmi užitečná další powerbanka. Je třeba zajistit, aby byla powerbanka před akcí plně nabitá a vzít si správný spojovací kabel. Nabíječku na mobil si vezměte s sebou, na mnohých chatách je ale přístup k nabíjecí zásuvce omezený – proto powerbanku s sebou.
Jak snížit u mobilu spotřebu energie
Aby se akumulátory zbytečně nevybíjely, je důležité sledovat spotřebu energie. Dávejte pozor na displej, vyhledávání signálu a mobilní data!
Displej je žrout energie
Displej spotřebovává u mobilu nejvíce energie, především když je zapnutý. Pár tipů na úsporu:
- Používejte displej co nejméně.
- Nastavte si mobil nebo GPS navigaci tak, aby se displej při nečinnosti rychle vypnul a nemohl se samovolně zapnout v kapse (zámek kláves).
- Jas displeje nastavte tak, aby bylo vše co nejrychleji a nejlépe vidět a displej nemusel být dlouho aktivní. Což nemusí být na sněhu a slunci jednoduché.
Hledání signálu stojí hodně energie
V civilizaci a v lyžařských střediscích bývá většinou dobré pokrytí signálem. Spotřeba baterie na jeho zachycení je zanedbatelná. Naopak v oblasti se špatným pokrytím, kde se střídá "žádná síť" a "slabá síť", spotřebovává telefon nepozorovaně hodně energie na pouhé udržení spojení se sítí. Na horských chatách bývá často slabý signál – večer zapomenete vypnout mobil a ráno bude vybitý, protože celou noc hledal signál...
Jak ušetřit energii baterie mobilu:
- Používejte režim letadlo. Pokud jste sami, měli byste vědět, že v režimu letadlo nefunguje lokalizace vašeho telefonu při pátrací akci.
- Vypněte si mobilní data. Budete stále dostupní pro hovory a SMS.
- Používejte offline mapy, které si stáhněte při přípravě na akci doma.
Vypněte aktualizace aplikací na pozadí
Na mobilu je často na pozadí aktivních mnoho aplikací, které na túře nebo obecně nepotřebujete. Pokud máte zapnutá mobilní data, mohou tyto aktualizace na pozadí spotřebovat hodně energie, a proto je nejlepší všechny nepotřebné aplikace ručně ukončit a v nastavení operačního systému deaktivovat aktualizace na pozadí. Ideálně by měla být v terénu aktivní pouze požadovaná navigační aplikace.
Záznam trasy
Pokud aplikace v mobilu nebo navigace GPS zaznamenává trasu, spotřebovává to více energie, než když jen občas kontrolujete polohu. Některé mobilní aplikace a všechny GPSky nabízejí možnost nastavit frekvenci záznamu a volbou delšího časového intervalu minimalizovat spotřebu energie.
Technická redundance a včasné plánování
Doporučuje se nespoléhat se pouze na jeden orientační nástroj, zejména pokud jde o delší a náročnější túry. Mobil sice zvládne jak komunikaci, tak orientaci, ale jakmile přestane z nějakého důvodu fungovat, napomůže vám. Proto je důležitý princip redundance – tedy alternativní zdroje informací a jejich zálohování.
Redundance z digitální formy na analogovou. Jednak by mělo být zajištěno zálohování z digitálního na analogový způsob, tedy dobrá stará papírová mapa, buzola a papírový výtisk popisů tras v případě nefunkčního mobilu.
Digitální redundance. Spočívá v kombinování různých přístrojů. Například kombinace mobilu s GPS navigačním přístrojem nebo kombinace smartphonu s GPS hodinkami.
Pozor na chytré hodinky, protože ne všechny navigační aplikace fungují výhradně na hodinkách a některé z nich potřebují ke svému plnému fungování propojení s mobilem.
Doporučená kombinace
Vhodná kombinace = aplikace na smartphonu + GPS navigace Garmin, protože tato zařízení lze propojit. Ideálně při plánování večer před túrou, nouzově i během túry. GPX soubory s trasami a waypointy, lze přenést z webu (např. Skitour.Guru) nebo mobilní aplikace (např. alpenvereinaktiv.com nebo Fatmap) na GPS přístroj a tam je zobrazit a využít k navigaci. Starší zařízení Garmin, jako řada E-trex, GPSmap 62 a 64, potřebují k přenosu dat kabel. U novějších zařízení s rozhraním Bluetooth, jako GPSmap 65 / 66 a také moderních chytrých hodinek Garmin (např. řada Fenix), probíhá přenos automaticky.
Je skvělé, mít nahrané trasy na dvou zařízeních současně. Pokud jedno selže, použijete druhé. Podmínkou je včasné nahrání tras do přístrojů, nejlépe v klidu domova.
Sociální redundance – komunikace s účastníky
Po horách se pohybují různé „typy“ skialpinistů:
- Klienti horských vůdců. Často nemají dostatek informací o trase, ani stažené túry. Spoléhají zcela na vůdce, zaplatili si mj. za to, že se nemusí o nic starat a řešit.
- Poučení a zvídaví klienti. V rámci přípravy na vysněnou akci si spoustu informací nastudovali a mají solidní představu o trase i túry nahrané v telefonu.
- Parta kamarádů. I skupinka přátel by měla mít svého lídra, i když je to jen dvojice. Člověka, který vše naplánuje a o každé túře podrobně diskutuje s ostatními. Je to vlastně takový amatérský horský vůdce.
Ať už je skupina jakákoli, obecně platí, že čím více členů skupiny má informace, ví kudy jít a proč zrovna tudy, kde dávat pozor, čemu se vyhnout a má ve svém mobilu trasu, tím větší je naděje na úspěšné vyřešení nouzových stavů, plynoucích z orientačních problémů.
Právě ve sdílení informací a dat spočívá sociální redundance.
Technické možnosti aplikací a zařízení
- Čím méně bude potřeba studovat aplikace během túry, tím lépe. Samozřejmě je nutné jít na jistou a při pochybnostech ověřit správnost postupu.
- V telefonu jsou užitečné jen aplikace, které zvládne uživatel ovládat. Dá se to natrénovat doma.
- Pro použití offline režimu je nutné nahrát aplikace doma, ať už mapové nebo apky pro případ nouze, např. Záchranka.
- Důležitá je vhodná mapa v mobilu. Třeba topografické vrstvy od Swisstopo nebo mapy.cz jsou do hor relevantnější než Open Street Map.
- Význam má i stav baterií, nejen dobití, ale i stáří akumulátorů.
Mapové podklady
Pro použití v alpském terénu jsou nejlepší kvalitní kartografické mapy. Pro skialpinismus se hodí digitální mapy jako švýcarské Swisstopo, francouzské IGN nebo rakouského a německého Alpenvereinu. Výborné jsou další volitelné vrstvy, zejména sklon svahu.
Offline dostupnost map, popisů túr a vlastních plánů
Kromě mapových podkladů si do paměti mobilu stáhněte soubory s popisy a informacemi o trasách. V horách bývá málokdy dostatečně silný signál pro připojení k internetu, které navíc citelně žere baterky.
Vždy zaznamenávejte prošlou trasu
Záznam prošlé trasy (track) může být v krizových situacích velmi užitečný (nalezení cesty zpět na chatu nebo do údolí v případě „bílé tmy“ nebo hustého sněžení. Navíc je to skvělý způsob archivace zážitků – stačí stáhnout gpx a uložit na disk.
Doporučení Skitour.Guru
Takhle se připravuji na každý skialpový výlet už léta já se svým okruhem skialpových kamarádů
- Připravím plán túr na jednotlivé dny.
- Nachystám soubory GPX a nasdílím je kamarádům, kteří jedou se mnou.
- Vyzvu je, aby si trasy zobrazili na digitální mapě, ideálně v 3D mapě Google Earth.
- Všechny požádám, aby si trasy nahrály do svých mobilů a stáhly si mapu dané oblasti pro použití offline.
- Zjistím, zda je na chatách internet nebo alespoň signál pro SMS a zavolání – informovat o přepovědi počasí mohou přátelé z domova.
- Domluvíme se, kdo vezme powerbanku a jaké kabely jsou potřeba.
- Náhradní baterie do GPS navigace a čelovky by neměly chybět v batohu.
- Po cestě autem si najdeme chvilku na povídání o jednotlivých túrách a jejich náročnosti.
- Vždy vozím papírovou mapu a s její pomocí si v předvečer túry popovídáme o naplánované túře.
- Prostě a jednoduše – štěstí přeje připraveným!
Shrnutí
Závěrem lze říci, že je třeba dbát na několik bodů, pokud se chceme spoléhat na elektronické pomocníky v náročných podmínkách horského terénu. To, co funguje za pěkného počasí a s dobrým signálem bez problémů, se v krizových situacích a hlavně za špatného počasí stává zapeklitou situací.
Přes všechny digitální pomocníky je důležité stále rozvíjet nebo udržovat svůj orientační smysl a umět používat analogové pomůcky, hlavně papírovou mapu. Když ale dojde ke ztrátě viditelnosti, pomohou vám jen a jen navigační přístroje.
Osvojit si v článku uvedené rady a tipy není těžké, stejně jako jít štěstíčku naproti.