Platí pro laviny ze suchého sněhu

Dosavadních pět stupňů nebezpečí zůstává nezměněno. Tyto stupně popisují lavinové nebezpečí na škále od „nízkého“ (stupeň 1) po „velmi vysoké“ (stupeň 5). Nově budou doplněny o označení, zda se nebezpečí nachází spíše v dolní části (-), přibližně uprostřed (=) nebo v horní části (+) příslušného stupně.

Rozdělení se používá od 2. stupně výše a platí výhradně pro suché, deskové laviny. Informace tohoto typu byla již dříve součástí popisu nebezpečí, teď už je uváděna explicitně. Díky tomu se interpretace lavinového bulletinu stane jednodušší.

Impuls přišel z řad lavinových odborníků

V diskusi mezi lavinovými experty rezonovalo přání přesněji specifikovat lavinové nebezpečí. 3. stupeň představuje velmi široké spektrum nebezpečí. Právě pro lavinové experty, kteří připravují lavinovou prognózu, umožňuje nové doplnění „+ -„  možnost upřesňovat informace o míře nebezpečí. V lavinovém zpravodajství je uvedeno, zda se nebezpečí nachází spíše v dolní části stupně (-), zhruba uprostřed (=), nebo spíše v horní části (+) stupně nebezpečí.

V pravém horním rohu svítí 2-, tedy "příznivější dvojka". Skrýt poznámky

Proč nepřidat další stupeň nebezpečí?

„Přidání dalších stupňů nebezpečí není v mezinárodním kontextu realizovatelné a ani by to nebylo smysluplné“, řekl lavinový expert Kurt Winkler a v dalším textu vysvětluje důvody pro zavedení mezistupňů…

Přívlastek + a – evokuje hlubší zamyšlení

Jednou z výhod nového systému je, že zohledňuje poznatky z psychologického výzkumu. Lidský mozek je totiž schopen rozlišovat maximálně pět až sedm jasně definovaných kategorií. Tyto kategorie odpovídají stávajícím stupňům nebezpečí, které mají jasně dané definice. Nové rozdělení vyžaduje logické a tím i pomalejší uvažování

Nové stupnici předcházelo 6 sezón testování 

Lavinová služba SLF přiřazovala během šesti zim ke všem hodnocením nebezpečí i mezistupeň, ale tato data nebyla zveřejňována. Pro ověření novinky byl tento rozsáhlý datový soubor statisticky vyhodnocen. Analýza jasně ukázala, že odchylky mezi předpovězeným stupněm nebezpečí v lavinovém bulletinu a zpětnou vazbou z terénu byly menší, pokud byl zohledněn mezistupeň +/-.

Navíc vyplynul jasný vztah mezi mezistupni a objektivně měřitelnými faktory, které přispívají k tvorbě lavin. Například s přechodem od jednoho mezistupně k vyššímu se:

  • zvyšuje četnost varovných zvuků „vummm“,
  • přibývá lavin, vyvolaných pohybem lidí,
  • výsledky testů stability se naopak zhoršují.

To jsou faktory, které představují logickou souvislost.

Z testovacího provozu také vyplynulo, že nové rozdělení nefunguje v případě lavin z mokrého sněhu. Proto se v situacích s mokrým sněhem mezistupně neuvádějí.

Jak využít mezistupně v praxi?

Mezistupně jsou pomůckou k lepšímu rozhodování. Ten, kdo se chce vyhnout nebezpečnějším lavinovým situacím, může ze svých plánů vyloučit túry v oblastech s nebezpečím stupně 3+ nebo vyšším.

Do svého algoritmu výpočtu lavinového potenciálu zahrnuje mezistupně i portál skitourenguru.ch což umožňuje přesnější výpočet. (proklik je u každé alpské túry i na tomto webu v sekci „Kam na skialpy“).

Proklik na aktuální lavinový potenciál konkrétní túry na Skitour.Guru Skrýt poznámky

 

I při použití grafické redukční metody jsou mezistupně užitečné. Pro hrubý odhad lze nadále využívat standardní stupeň nebezpečí. Alternativně je možné zohlednit mezistupně tím, že do diagramu vstoupíte na levé nebo pravé straně příslušného stupně nebezpečí a poté použijete odpovídající diagonální barevný kód.

Tento postup umožňuje jemnější a přesnější hodnocení rizika, což je přínosné zejména při plánování aktivit v lavinově rizikových oblastech.

Grafická redukční metoda pro lepší představivost

Při použití grafické redukční metody lze mezistupně zohlednit tím, že se do diagramu vstupuje buď na levé nebo pravé straně příslušného stupně nebezpečí, a poté se použije odpovídající diagonální barevný kód.

Na obrázku vidíte, že stupeň nebezpečí 2- se více blíží do zelené zóny (příznivější), zatímco 2+ je naopak v oranžové zóně a má blíž ke zvýšenému nebezpečí.

Grafika: SLF Skrýt poznámky

Nezapomínejte, že tradiční stupnice stále platí

Analýzy ukázaly, že s použitím mezistupňů bylo v průměru lavinové nebezpečí lépe odhadnuto, i když chyby mohou nastat, tak jako u každé předpovědi. Pokud se mezistupně nezohlední, přicházíte o doplňující informaci, která může přispět k lepšímu posouzení rizika.

„Důležité ale je, aby se i nadále braly vážně samotné stupně nebezpečí,“ zdůrazňuje Kurt Winkler. „Stupeň 3- je stále stupněm 3, což znamená „značné lavinové nebezpečí“, a nesmí být považován za stupeň 2 jen proto, že to zní méně hrozivě.“