Stav ledovců

Prakticky stále se budete pohybovat po ledovcích. To znamená, že vždy s nasazeným sedákem, který je ověšen materiálem, potřebným pro záchranu kamaráda z trhliny. Nutné je, vědět, jak s pomůckami na sedáku zacházet, přečtěte si celé metodické téma “Na lyžích po ledovci”. Najdete tam i tip na lehký set pro pohyb a záchranu na ledovci.

Navázání na lano hodně závisí na zakrytí trhlin sněhem, nutné vyhodnotit až na místě zkušeným vůdcem skupiny.

Říše ledovců uprostřed Bernských Alp Skrýt poznámky

Zrádné nekonečné dálavy

Specialitou oblasti ledovce Aletschgletscher je zdání blízkého cíle. Vidíte na obzoru chatu nebo sedlo, říkáte si, že za hodinku tam jste a nakonec vám to trvá třikrát déle. Proto pečlivě plánujte časy a volte na mírně ukloněných ledovích rozumné, dlouho udržitelné tempo.

Po ledovcích Bernských Alp

V následující fotogalerii si prolétneme ledovce v oblasti Jungfrauregionu. Jdeme na to, text patří vždy k obrázku pod ním...

Sjíždíme k mase ledovce Aletschgletscher od tunelu Tälligrat.

Nejlepší výhled na soutok ledovců Konkordiaplatz je z terasy chaty Konkordiahütte.

Bezkonkurenční výhled na Aletschgletscher - největší ledovec kontinentální Evropy poskytuje vrchol Gross Wannenhorn.

Jungfraufirn - živá učebnice glaciologie

Ledovcový příkrov se zmenšuje, bohužel strašidelným tempem...

Masiv Mnicha je důkazem, jak odtávání ledovce komplikuje výstup na vrchol.

 Při výstupu na Mnicha je krásně vidět popraskané ledovce masivu Jungfrau.

Začátky skialpových túr jsou kvůli bezpečnosti brzké.

Na vrchol Aletschhornu vede skialpová trasa z opačné strany, od chaty Oberaletschhütte.

Ledovcové trhliny jsou obřích rozměrů a naštěstí jde o čitelný terén. Kdo ví, jak to bude za pár let?

Velmi zrádné mohou být hlavně na začátku zimy, když je málo sněhu. Čím více sněhu, tím lépe. Výstup na laně je v některých pasážích doporučeníhodný.

Obrovské trhliny při túře na Fiescherhorn.

Výhled na seraky cestou na Jungfraujoch.

Úbytek ledovců ovlivňuje i volbu trasy. Na Gross Grünhorn se od chaty Konkordia chodilo po ledovci nad séraky. Dnes už vede linie bezpečnějším středem kotle, jaj je vidět na druhém snímku.

Stranou zájmu zůstává ledovec Galmigletscher. Nezaslouženě.

Cesta na něj vede kolem jezírka z roztajeného ledu, což býval jev, v květnu nevídaný.

Marast na moréně se musí přetraverzovat. Bez nového sněhu by to po 10. hodině bylo 200 m v bahně po kotníky.

Nakonec horizont vrcholů svaté trojice Bernských Alp v pozadí, oba vrcholy Fiescherhorn v popření a ledovec Fieschergletcher.

Bezpečný skialpinismus po ledovci

Přestože ledovce odtávají, jejich nebezpečnost tu stále je. Pro skialpové túry na ledovcích je nutné dodržovat opatření a pravidla pro maximální bezpečnost. Velkou roli hraje kompletní ledovcové vybavení. současný trend odlehčování samozřejně reflektují výrobci - tady je tip na minimalistický set pro ledovcovou túru

Důležité jsou hlavně dovednosti - pohyb na laně v družstvu, samozřejmě se neobejte bez zvládnutí uzlů (natrénujte v rukavicích). Nacvik pohybu v mačkách a bez lyží s cepínem musí být jasná věc. 

Podívejte se na přehled stoupacích želez, výběr je solidní i v lehké kategorii.  Velkou odlehčovací kúru prožívají sedací úvazky, mrkněte na přehled sedáků. Hlavním cílem na ledovci je vyhnout se pádu do trhliny. Je potřeba zvládnout jistící stanoviště na sněhu i ledu a následně i záchranu z trhliny.


Bernské Alpy - Jungfrauregion, užitečné odkazy:

Horská chata Finstera­arhornhütte praktické informace, rezervace, meteo, mapy skialpových túr, GPS navigace, fotogalerie. Skialpinistické túry na Finsteraar­hornHt.Fies­cherhornGr. FiescherhornVor­d. GalmihornGr. Wannenhorn a Wys­snollen.

Horská chata Konkordi­ahütte praktické informace, rezervace, meteo, mapy skialpových túr, GPS navigace, fotogalerie. Ski­alpinistické túry na JungfrauGross Grünhorn, Klein Grünhor­n, Grünegghor­nLouwihornKan­zbergKlein Wan­nenhorn a Trug­berg.

Horská chata Mönchsjoc­hhütte praktické informace, rezervace, meteo, mapy skialpových túr, GPS navigace, fotogalerie. Ski­alpinistické túry na MönchJun­gfrau a Gross Grünhorn.

Horská chata Oberaar­jochhütte praktické informace, rezervace, meteo, mapy skialpových túr, GPS navigace, fotogalerie. Ski­alpinistická túra na Vord. Galmihorn

Horská chata Hollandiahütte - praktické informace, rezervace, meteo, mapy skialpových túr, GPS navigace, fotogalerie. Ski­alpinistická túry na Äbeni Flue

Skialpinismus Bernské Alpy Skrýt poznámky