bezpečný skialp
-
Jak ošetřit puchýř
bezpečný skialp 23. 10. 2015 12067 návštěvy
V běžném životě i v outdooru jsme nejčastěji konfrontováni s puchýři, které vznikají působením opakovaného tlaku a tření na kůži. Tím dochází k namáhání jednotlivých vrstev kůže střihovým efektem. Postižený nejprve pociťuje v exponovaném místě tření a pálení a na kůži je patrné zarudnutí.
-
První pomoc při omrzlinách
bezpečný skialp 23. 10. 2015 4510 návštěvy
Omrzliny jsou místní poškození kůže až do hlubších vrstev, vznikají intenzívním působením chladu v závislosti na délce vystavení chladu a dalších faktorech. Dlouhodobé působení chladu, vlhko, silný vítr jsou přidružené faktory vyvolávající poškození chladem i za teplot, které nemusí nutně ...
-
Pravidla bezpečného výstupu
bezpečný skialp 23. 10. 2015 3802 návštěvy
Pohybujete-li se v zimním terénu v podmínkách zvýšeného rizika (nevýhodné podmínky, prudké svahy), je na místě opatrné, defenzivní chování vedoucí k co nejmenšímu (bez rázů) zatížení sněhové vrstvy. Takové chování má smysl v případě, že ho dodržují všechny osoby na sv...
-
Jak dobře musí skialpinista umět lyžovat?
bezpečný skialp 23. 10. 2015 5822 návštěvy
Lyžařské dovednosti jsou jedním z nejdůležitějších předpokladů kvalitního zážitku při skitouringu i freeridu. Pokud lyžujete obstojně na upravené sjezdovce, je v dnešní době dobře ovladatelných lyží velmi pravděpodobné, že základy jízdy na lyžích zvládáte.
-
Smysl má jen kompletní nouzové vybavení!
bezpečný skialp 12. 10. 2015 5337 návštěvy
Vyhledávač na těle a v batohu lopata , sonda, lékárnička a bivakovací vak – to je základ bez kompromisů. Nadstandardem je lavinový batoh, popř. Avalung. Použití lavinového batohu nic nemění na povinnosti mít vždy s sebou vyhledávač (na těle), lopatu a sondu (v batohu).
-
Nosení vyhledávačů
bezpečný skialp 12. 10. 2015 3499 návštěvy
Vyhledávač můžete nosit dvěma rovnocennými způsoby. Na rozdíl od lopaty a sondy jej nenosíte nikdy v batohu, ale vždy přímo na těle. Součástí vyhledávače je pouzdro s popruhy k nošení vyhledávače přímo na těle. Druhou možností je vložit vyhledávač do kapsy na zip. V obou případech je dobré mít displej, tedy nejzranitelnější část př&iac...
-
Kontrola vyhledávačů
bezpečný skialp 12. 10. 2015 3274 návštěvy
Lavinový vyhledávač je neoddiskutovatelnou součástí výbavy pro zasněžený volný terén. Nejdůležitější je samozřejmě umět s ním správně zacházet v případě lavinové nehody. S tím ale souvisí i další rutinní činnosti…
-
Na lyžích po ledovci
bezpečný skialp 6. 09. 2015 6678 návštěvy
Při alpských túrách vede trasa často po ledovci. Ledovce jsou pomalu tekoucí masy ledu, jejichž povrch je většinou rozbrázděn trhlinami, které jsou po většinu roku zamaskovány sněhem. Trhliny mohou být hluboké i několik desítek metrů a nejištěný pád do nich může skončit tragicky.
-
Lanové družstvo na ledovci
bezpečný skialp 5. 09. 2015 7914 návštěvy
Základem bezpečnosti je držet napnuté lano mezi jednotlivými členy družstva. Při volném laně hrozí stržení více členů do trhliny v důsledku pozdního zachycení pádu.
-
Záchrana z ledovcové trhliny
bezpečný skialp 3. 09. 2015 17550 návštěvy
Ovládat záchrannou techniku vyproštění z trhliny je základním předpokladem pro ledovcovou túru. Technik existuje více, je důležité zcela bezpečně a jistě ovládat alespoň jednu z nich. Tady je návod na tu základní, pro případ, že se jeden člen lanového družstva (zpravidla ten první) propadne do trhliny, jeho pád je úspěšně zachycen a postižený...
-
Škola základních uzlů
bezpečný skialp 2. 09. 2015 24183 návštěvy
Formou přehledných nákresů a fotek vám představíme sadu základních uzlů, které se používají s manipulaci s lanem při skialpinismu, vysokohorské turistice, jištění na ledovci i via ferratách i při horolezectví.
-
Jisticí stanoviště ve sněhu
bezpečný skialp 2. 09. 2015 7890 návštěvy
Štandy na sněhu a firnu zřizujeme z několika důvodů: abychom zdárně přešli exponovaný sněhový nebo firnový svah a abychom byli spolehlivě ukotveni v případě záchrany po pádu kamaráda do trhliny. A v neposlední řadě jako stanoviště pro jištění nebo spouštění družstva v exponovaném nebo strmém terénu.
-
Jak plánovat skialpovou túru
bezpečný skialp 31. 07. 2015 5133 návštěvy
Plánování túry pomáhá s předstihem a v bezpečí chaty, s dostatkem klidu i času, vytipovat potenciálně obtížná a nebezpečná místa, způsob jejich zdolání, kritéria pro rozhodování a připravit si různé alternativy. Hlavní zodpovědnost za pečlivé plánování leží na bedrech lídra skupiny.
-
Pojetí a typy lyžařských túr
bezpečný skialp 31. 07. 2015 2401 návštěvy
Skitouring se dá provozovat v různých formách. Pojďme si je stručně představit...
-
Obtížnost lyžařských túr
bezpečný skialp 30. 07. 2015 5295 návštěvy
V průvodcích lyžařských túr se můžeme setkat s různým značením. V roce 1998 sestavili metodici Švýcarského alpského klubu SAC komplexní stupnici obtížnosti skialpinistických túr. Před několika lety ji začali používat po dohodě i Rakušané. Francouzi používají převážně stupnici Blachére.
-
Měření sklonu svahu na mapě
bezpečný skialp 28. 07. 2015 18741 návštěvy
Důležitou hranicí ohledně lavinového nebezpečí je sklon 30°. Méně prudké svahy jsou relativně bezpečné, každý stupeň navíc přináší vyšší lavinový potenciál. Kdo nemá o třicetistupňovém kopci představu, jde o docela slušný prďák. Na nejmodernějších papírových mapách najdete prudké svahy barevně označ...
-
Základní informace o topografické mapě
bezpečný skialp 25. 07. 2015 10905 návštěvy
Pokud si chceme sami (bez vůdce) naplánovat a uskutečnit túru pak se neobejdeme bez orientačních schopností a především práce s mapou a navigací GPS, popř. buzolou.
-
GPS a komunikace s mapou
bezpečný skialp 24. 07. 2015 9797 návštěvy
Pro praktické použití GPS je především potřeba umět přenést souřadnice změřené přístrojem na mapu a naopak z mapy odečíst souřadnice daného bodu a zadat je do přístroje. Další využití GPS představuje kopírov&aac...
-
Sněhové a povětrnostní podmínky
bezpečný skialp 23. 07. 2015 4819 návštěvy
Sníh, vítr a teploty výrazně ovlivňují lavinové nebezpečí. Proto jsou tyto veličiny pečlivě měřeny a mapovány a aktualizovány. Dostupné jsou snadno online na stránkách lavinového zpravodajství.
-
Digitální mapy
bezpečný skialp 23. 07. 2015 5196 návštěvy
S rozvojem GPS a vůbec digitalizací veškerých informací nabývají digitální mapy logicky na významu. Celé výřezy map lze dnes nahrávat do paměťových karet navigačních přístrojů. Klasické papírové mapy na túře ale rozhodně nahradit nemohou. Limitem je především velikost displeje.